4.0 cu. ft. Ultra Large Capacity SteamWasher™ with ColdWash™ - WM3250HWA
4.0 cu. ft. Ultra Large Capacity SteamWasher™ with ColdWash™
Model: WM3250HWA











4.0 cu. ft. Ultra Large Capacity SteamWasher™ with ColdWash™
Model: WM3250HWA
Key Features
More free time
Count on it
Experience Steam Cleaning
The hottest thing in cold clean
All the right moves
Save money. Save energy.
Front Control Design
Steam Technology
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
More free time
Towers of towels, piles of sweatshirts, and a mountain of jeans? Go for it. The ultra large capacity (4.0 cu.ft.) tub lets you do more laundry in fewer loads. That’s time saved and sore backs avoided.
Count on it
When you buy a washer, you want something reliable that you can count on. Because the Direct Drive Motor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the motor with a 10-year warranty.
Experience Steam Cleaning
There's no clean like a steam clean. Our Steam technology gently but powerfully penetrates fabrics to virtually eliminate dirt, odors and wrinkles.
The hottest thing in cold clean
Using the cold cycle on your washer doesn’t have to mean compromising. ColdWash technology uses cold water and enhanced washing motions to penetrate deep into fabrics, giving you cold water savings with warm water performance.
All the right moves
Get your clothes clean and experience a smarter way to wash with our innovative 6Motion technology. Each wash cycle combines up to 6 different wash motions to provide a revolutionary cleaning experience.
Save money. Save energy.
When your washer uses about 30% less energy and half the amount of water used by regular washers, you’re going to make an impact—on your utility bills, your energy and water consumption, and most importantly, the environment.
Front Control Design
Steam Technology
ENERGY STAR Qualified
Ultra Large 4.0 cu. ft. Capacity
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 42 1/4" x 31 1/4" |
| Steam | Yes |
| Design Style | Front Loader |
| Capacity (cu.ft.) | 4.0 cu. ft. |
| Control Panel Design | Front Control |
| Available Colors | White (W) |
CAPACITY
| Capacity | 4.0 cu. ft. |
ENERGY
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
FABRIC CARE FEATURES
| ColdWash™ Option | Yes |
| SenseClean™ System | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| Steam™ | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| 4 Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Fabric Softener |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Forced Drain System | Yes |
| Status Indicator(s) | Yes |
| Internal Water Heater | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| LoadSense | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
UPC CODE
| UPC | 048231013994 |
LIMITED WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year Parts and Labor |
| Motor | 10 Years |
| Drum | Lifetime |
POWER SOURCE
| Ratings | UL Listed |
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Type | Electric |
WASH PROGRAMS
| No. of Programs | 9 |
| Wash Programs | Cotton/Normal, Bulky/Large, Perm. Press, Delicates, H and Wash/Wool, Speed Wash, Sanitary, Allergiene™, Tub Clean |
| No. of Options | 9 |
| Options | Prewash, Rinse+Spin, Delay Wash, Water Plus, Extra Rinse, Child Lock, ColdWash™, Signal On/Off, Steam |
| No. of Wash/Rinse Temps | Extra Hot, Hot, Warm, Cold, Tap Cold (All Cold Rinses) |
| Spin Speeds | Extra High (1,200 max.), High, Medium, Low, No Spin |
| No. of Water Levels | Automatically adjusts to the size of load |
| No. of Soil Levels | 5 |
APPEARANCE
| Design Look | Front Control |
| Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Cabinet | PCM |
| Control Panel | Plastic |
| Top Plate | Painted |
| Transparent Glass Door | Yes |
| Available Colors | Wild Cherry Red (R), White (W), Graphite Steel (V) |
| Door Rim | Chrome Rimmed Glass Door |
OPTIONS
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 3/5" x 28 2/5" |
| Pedestal | WDP4R, WDP4W, WDP4V |
| Stacking Kit | KSTK1 |
MOTOR AND AGITATOR
| Motor Type | Direct Drive Motor |
| Motor Speed | Variable |
| Max RPM | 1,200 |
| Axis | Horizontal |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.69 in. |
| Length | 29.75 in. |
| Weight | 181.8 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.69 in. |
| Shipping Length | 34.75 in. |
| Shipping Weight | 221.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 221.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.57 lbs. |
| Total of Cubes | 17.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.57 lbs. |
You might also like these best sellers...















