4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity Front Load Washer with ColdWash™ Technology - WM3270CW













4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity Front Load Washer with ColdWash™ Technology
Model: WM3270CW
Key Features
module_type
See how LG Washers were rated by Consumer Reports
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
FT32963696_alignment
Parent Module
module_type
Get it All Done In Less Time
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
module_type
M14
See how LG Washers were rated by Consumer Reports
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
FT32963696_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Parent Module
module_type
M02A
Get it All Done In Less Time
FT32719177_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03A
For Small Loads that Can’t Wait
FT32756250_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03A
A Smarter Way to Wash
FT32719729_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M02A
Easily Maintain & Keep Fresh
FT32719730_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03A
Here to help
FT32728657_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M01A
Warranty / Certifications
FT32738299_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M02A
FT32728624_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M14
complete your system
Parent Module
See how LG Washers were rated by Consumer Reports
Get it All Done In Less Time
For Small Loads that Can’t Wait
A Smarter Way to Wash
Here to help
Easily Maintain & Keep Fresh
Warranty / Certifications
complete your system
4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity
6Motion Technology
TubClean Cycle
SmartDiagnosis
Direct Drive Motor 10-Year Limited Warranty
LG SideKick Compatible
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 43 5/16" x 31 5/16" |
CAPACITY
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
ENERGY
| CEE Tier Rating | 2 |
| ENERGY STAR® Most Efficient 2018 | Yes |
FABRIC CARE FEATURES
| ColdWash™ Option | Yes |
OPTIONS/ACCESSORIES
| Pedestal | WDP4W |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 28 2/5" |
| Stacking Kit | KSTK1 |
| Hose Included | No |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | WD100CW |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 30 3/4" (50 1/2 with drawer open) |
CONVENIENCE FEATURES
| 4 Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Fabric Softener |
| End of Cycle Signal | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Forced Drain System | Yes |
| LoadSense | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
SMART TECHNOLOGY
| SmartDiagnosis™ | Yes (v 3.0) |
| NFC Tag On Technology | Yes |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 10 Years Motor, Lifetime on Drum |
POWER SOURCE
| Ratings | UL Listed |
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Type | Electric, 60 Hz |
WASH PROGRAMS
| No. of Programs | 9 |
| Wash Programs | Normal, Perm. Press, Heavy Duty, Delicates, Towels, Speed Wash, Bulky / Large, Tub Clean, Downloaded |
| No. of Options | 9 |
| Options | Water Plus, Fresh Care, Prewash, Delay Wash, Extra Rinse, ColdWash™, Child Lock, Add Garments, Rinse+Spin |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 Hot, Warm, Semi-Warm, Cold, Tap Cold (All Cold Rinses) |
| Spin Speeds | Extra High (1,300 max.), High, Medium, Low, No Spin |
| No. of Water Levels | Automatically adjusts to the size of load |
| No. of Soil Levels | 5 |
APPEARANCE
| Design Look | Front Control |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
| On-Door Electronic Control Panel with LED Display | Yes |
SUMMARY
| Design Style | Front Loader |
MATERIALS AND FINISHES
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Cabinet | PCM |
| Control Panel | Plastic |
| Top Plate | Painted |
| Available Colors | White (W) |
| Door Rim | Glass/Silver Spray |
| Door Cover | Yes |
MOTOR AND AGITATOR
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| Motor Speed | Variable |
| Max RPM | 1,300 |
| Axis | Horizontal |
UPC CODES
| UPC | 893524450143 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.69 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 202.8 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.69 in. |
| Shipping Length | 36.5 in. |
| Shipping Weight | 242.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 242.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.72 lbs. |
| Total of Cubes | 19.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.72 lbs. |
You might also like these best sellers...















