$899.99
4.5 Cu. Ft. Ultra Large Smart Wi-fi Enabled Front Load Washer - WM3500CW
$899.99
Key Features
Measure Twice, Order Once
Peace of mindbuilt-in
LG Front Load Washers were Rated by Consumer Reports
Think you can’t do laundry on the go? Think Again.
Save Time and Wash Fewer Loads Every Week
Cold Wash Without Compromise
Wash Two Loads At The Same Time
More Style, Less Space
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Measure Twice, Order Once
Complete this guide to help ensure a successful delivery and installation.
Peace of mindbuilt-in
Now select LG appliances come with Proactive Customer Care, activated when you download the ThinQ app and connect your smart appliance. Get recommended maintenance tips and usage reports to help keep your appliances running at their best. Plus receive alerts for potential problem before they arise.
LG Front Load Washers were Rated by Consumer Reports
*Consumer Reports does not endorse products or services.
Think you can’t do laundry on the go? Think Again.
Expand the limits of your laundry room with the LG ThinQ app. Select a cycle, start or stop the wash and get notifications about when your laundry will be done, all from your smartphone. It even works with the Google Assistant and Amazon Alexa, so you can manage your laundry with simple voice commands.
Save Time and Wash Fewer Loads Every Week
Bring on big loads of towels or jeans- this 4.5 cu.ft. washer fits more in every load up to 20 lbs.
Cold Wash Without Compromise
ColdWash technology penetrates deep into fabrics, for cold water savings with warm water performance.
Wash Two Loads At The Same Time
Wash small loads that can't wait or two loads at once with the LG SideKick Pedestal Washer.
More Style, Less Space
LG closet-depth washers have a shallower depth to fit in more places & add sleek style to any room.
Warranty / Certifications
COMPLETE YOUR SYSTEM
See compatible products below:
4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity
6Motion Technology
ThinQ Technology
ColdWash Technology
Direct Drive Motor 10-Year Limited Warranty
ENERGY STAR Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 23/32" x 41 27/32" x 31 17/32" |
THINQ® SMART FEATURES
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| ThinQ® Technology with Proactive Customer Care | Yes |
WASH DETAILS
| No. of Wash/Rinse Temps | 3 |
| Wash/Rinse Temps | Hot, Warm, Cold |
| No. of Spin Speeds | 3 |
| Spin Speeds | Hot, Warm, Cold |
| Max RPM | 1300 |
| Water Levels | Load Sensing |
| No. of Soil Levels | 3 |
ENERGY
| IMEF | 2.92 |
| IWF | 2.9 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| CEE Tier | 2 |
| ENERGY STAR® Most Efficient 2019 | Yes |
FABRIC CARE FEATURES
| SenseClean™ System | Yes |
| ColdWash™ Option | Yes |
OPTIONS/ACCESSORIES
| Pedestal | WDP4W |
| Pedestal (WxHxD) | 27 x 14 1/8 x 30 3/4 (50 9/16 D with door open) |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | WD100CW |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer (WxHxD) | 27 x 14 1/8 x 30 3/4 (50 9/16 D with door open) |
| Stacking Kit | KSTK1 |
WASH OPTIONS
| No. of Options | 10 |
| Options | Fresh Care, Prewash, Remote Start, Delay Wash, Wi-Fi, Add Garments, ColdWash, Extra Rinse, Rinse+Spin, Child Lock* |
CONVENIENCE FEATURES
| Auto Suds Removal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| LoadSense | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
| 4-Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Fabric Softener |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
POWER SOURCE
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Type | Electric |
WASH PROGRAMS
| No. of Programs | 10 |
| Programs | Normal, Perm. Press, Heavy Duty, Delicates, Towels, Speed Wash, Bedding, Tub Clean, Whites, Downloaded |
WARRANTY/UPC
| UPC | 048231024990 |
APPEARANCE
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
SUMMARY
| Capacity (cu.ft.) | 4.5 cu. ft. |
| Color | White (W) |
| Type | Front Load Washer |
| Matching Electric Dryer | DLE3500W |
| Matching Gas Dryer | DLG3501W |
MATERIALS AND FINISHES
| Control Panel | Plastic |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Door / Rim | Glass/Silver Spray |
| Cabinet | PCM |
| Door Cover | Clear Round Cover |
| Top Plate | Painted |
| All Available Colors | White (W) |
MOTOR
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| Axis | Horizontal |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.25 in. |
| Weight | 187.4 lbs. |
| Depth with Door Open | (55" D with door open) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 35.25 in. |
| Shipping Weight | 227.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 227.4 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 229.16 lbs. |
| Total of Cubes | 18.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 229.16 lbs. |
You might also like these best sellers...





















