4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity with Steam Technology - WM3670HVA
4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity with Steam Technology
Model: WM3670HVA













4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity with Steam Technology
Model: WM3670HVA
Key Features
Get it All Done In Less Time
For Small Loads that Can’t Wait
Deep Clean With Steam
Simultaneous or Independent Operation
A Smarter Way to Wash
Easily Maintain & Keep Fresh
Here to help
Raises Your Washer
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Get it All Done In Less Time
Ultra-large capacity (4.5 cu.ft.) means you have the room to do more laundry in fewer loads.
For Small Loads that Can’t Wait
Whether it’s your kids’ favorite shirt, yoga pants or a school uniform, washing a full load seems wasteful for just a few pieces. Now you can wash small loads that just can’t wait with the LG SideKick Pedestal Washer or wash two loads at once to save time.
Deep Clean With Steam
Our steam technology gently but powerfully penetrates fabrics to virtually eliminate dirt, odors and wrinkles.
Simultaneous or Independent Operation
LG SideKick saves time by washing two loads at once or get it all done by washing a small load separately.
A Smarter Way to Wash
6Motion Technology uses up to 6 different wash motions to provide a smart cleaning experience that is gentle on clothes and maximizes washing performance.
Easily Maintain & Keep Fresh
TubClean Cycle is designed for easy, periodic maintenance to keep your washer fresh. The cycle uses water jets and intense heat (up to 149 degrees) to sterilize the tub and help keep your high-performing washer in tip-top condition.
Here to help
If you ever experience an issue with your LG washer, you don’t have to worry. The SmartDiagnosis feature helps the service center diagnose problems over the phone, or with a simple app on your smartphone, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
Raises Your Washer
LG SideKick allows you to easily access laundry for more comfortable loading and unloading in the main washer. Compatible with all new LG Front Load Washers.
6 Customer Care Cycles
LG SideKick offers six distinct wash cycles, including a special setting for active wear.
            Â
Follow the tips below to make sure your LG product will fit in the space intended.
Certifications
Warranty / Certifications
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
CAPACITY
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
SUMMARY
| Design Style | Front Loader |
APPEARANCE
| On-Door Electronic Control Panel with LED Display | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
ENERGY
| ENERGY STAR® Most Efficient 2018 | Yes |
| CEE Tier | 2 |
WASH PROGRAMS
| No. of Programs | 12 |
| Wash Programs | Cotton/Normal, Perm. Press, Delicates, Speed Wash, TubClean™, Bulky/Large Sanitary, Allergiene™, Heavy Duty, BrightWhites™, Towels, Download |
| No. of Options | 10 |
| Options | Prewash, Delay Wash, Extra Rinse, Rinse+Spin, Child Lock, ColdWash™, Steam, FreshCare™ Water Plus, Add Garment, |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 Extra Hot, Hot, Warm, Cold, Tap Cold (All Cold Rinses) |
| Spin Speeds | Extra High (1,300 max.), High, Medium, Low, No Spin |
| No. of Water Levels | Automatically adjusts to the size of load |
| No. of Soil Levels | 5 |
FABRIC CARE FEATURES
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| Steam Technology | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| ColdWash™ Option | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| 4 Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Fabric Softener |
| End of Cycle Signal | Yes |
| LoadSense | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Forced Drain System | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
SMART THINQ® TECHNOLOGY
| SmartDiagnosis™ | Inverter Direct Drive Motor |
| NFC Tag On | Yes |
| Max RPM | 1,300 |
| Axis | Horizontal |
MATERIALS AND FINISHES
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Cabinet | PCM |
| Top Plate | Painted |
| Control Panel | Plastic |
| Door Rim | Glass/Chrome |
| Door Cover | Transparent |
| Available Colors | White (W), Graphite Steel (V), Wild Cherry Red (R) |
POWER SOURCE
| Ratings | UL Listed |
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Type | Electric, 60 Hz |
OPTIONS/ACCESSORIES
| Pedestal | WDP4W, WDP4V, WDP4R |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 28 2/5" |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | WD100CW, WD100CV |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 30 3/4" (50 1/2 with drawer open) |
| Stacking Kit | KSTK1 |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 10 Years Motor, Lifetime on Drum |
| UPC | 048231017503 |
disclaimer
| disclaimer | Design, features and specifications subject to change without notice. Screen images simulated and/or dramatized. Some features in videos may not be available on all models. Please refer to th |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 198.4 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 238.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 238.4 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...















