$1,149.00
4.5 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Front Load Washer with TurboWash™ 360 Technology - WM3900HWA
4.5 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Front Load Washer with TurboWash™ 360 Technology
Model: WM3900HWA














4.5 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Front Load Washer with TurboWash™ 360 Technology
Model: WM3900HWA
$1,149.00
Key Features
See how LG Front Load Washers were rated on reliability, performance, and energy & water efficiency.³
Power Clean Big Loads in Under 30 Minutes1
AAFA Certified LG Washers
Cold Wash Without Compromise
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Wash Two Loads At The Same Time
Save Time and Wash Fewer Loads Every Week
Life's better when your home runs smart
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
See how LG Front Load Washers were rated on reliability, performance, and energy & water efficiency.³
SEE RATINGS CHART
Power Clean Big Loads in Under 30 Minutes1
Five powerful jets with variable sprays surround clothes from multiple angles, so detergent can penetrate deep into fabrics for a complete clean—even for big loads—in under 30 minutes*.
AAFA Certified LG Washers
LG washers with the Allergiene™ Cycle use the power of steam to remove over 95% of pet dander and dust mites.
Cold Wash Without Compromise
ColdWash™ technology penetrates deep into fabrics, for cold water savings with warm water performance.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your washer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and access smart diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help you keep them running smoothly. Learn more.
Wash Two Loads At The Same Time
Wash small loads that can't wait or two loads at once with the LG SideKick™ Pedestal Washer.
Save Time and Wash Fewer Loads Every Week
Bring on big loads of towels or jeans- this 4.5 cu.ft. washer fits more in every load up to 20 lbs.
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone.1
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 23/32" x 41 27/32" x 31 17/32" |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 30 3/4" (50 1/2 D with door open) |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
Summary
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
| Electric Dryer Option | DLEX3900W |
| Gas Dryer Option | DLGX3901W |
| Matching Heat Pump Dryer | DLHC3900W |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Front Load Washer |
Energy
| CEE Tier | Tier 2 |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| IMEF | 2.92 |
| IWF | 2.9 |
Washer Programs
| No. of Washer Programs | 14 |
| Washer Programs | AI Wash, Bedding, Bright White, Delicates, Downloaded, Drain+Spin, Heavy Duty, Normal, Perm. Press, Sanitary, Speed Wash, Sportswear, Towels, Tub Clean |
| No. of Washer Options | 12 |
| Washer Options | Control Lock, Add Garments, ColdWash, Delay wash, Extra Rinse, Fresh Care, Prewash, Remote Start, Rinse + Spin, Steam, TurboWash, Wi-Fi |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Wash/Rinse Temps | Cold, Extra Hot, Hot, Tap Cold, Warm |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Spin Speeds | Extra High, High, Low, Medium, No Spin |
| Water Levels | Load Sensing |
| No. of Soil Levels | 5 |
Fabric Care Features
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| ColdWash™ Option | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| SenseClean™ System | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 4 Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Fabric Softener |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Control Lock | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| LoadSense | Yes |
| True Balance® Anti-Vibration System | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
Motor
| Axis | Horizontal |
| Max RPM | 1300 |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Black Stainless (K), White (W) |
| Cabinet | PCM |
| Control Panel | Plastic |
| Door / Rim | Glass/Chrome |
| Door Cover | Dark Blue Tinted Round Cover |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Top Plate | Painted |
Certification
| AAFA | Yes |
Power Source
| Washer Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Washer Power Source Type | Electric |
Options/Accessories
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | WD100CW |
| Pedestal | WDP4W |
| Stacking Kit | KSTK1 |
Warranty & UPC
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 048231024891 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.25 in. |
| Weight | 202.8 lbs. |
| Depth with Door Open | (55" D with door open) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 35.25 in. |
| Shipping Weight | 242.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 242.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 229.16 lbs. |
| Total of Cubes | 18.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 229.16 lbs. |
You might also like these best sellers...
















