$1,299.99
4.5 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Turbowash® Washer - WM4370HKA
$1,299.99
Key Features
Fast Forward Your Wash
AAFA Certified LG Washers
A Smarter Way to Wash
Save Time and Wash Fewer Loads Every Week
Cold Wash Without Compromise
Wash Two Loads At The Same Time
Warranty / Certifications
Measure Twice, Order Once
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Fast Forward Your Wash
Give big loads the same great clean & cut wash time by up to 30 minutes* with TurboWash technology.
AAFA Certified LG Washers
LG washers with the Allergiene Cycle use the power of steam to remove over 95% of pet dander and dust mites.
A Smarter Way to Wash
6Motion Technology uses up to 6 different wash motions to provide a smart cleaning experience that is gentle on clothes and maximizes washing performance.
Save Time and Wash Fewer Loads Every Week
Bring on big loads of towels or jeans- this 4.5 cu.ft. washer fits more in every load up to 20 lbs.
Cold Wash Without Compromise
ColdWash technology penetrates deep into fabrics, for cold water savings with warm water performance.
Wash Two Loads At The Same Time
Wash small loads that can't wait or two loads at once with the LG SideKick Pedestal Washer.
Warranty / Certifications
Measure Twice, Order Once
Complete this guide to help ensure a successful delivery and installation.
COMPLETE YOUR SYSTEM
See compatible products below:
4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity
More Style, Less Space
LG closet-depth washers have a shallower depth to fit in more places & add sleek style to any room.
TurboWash Technology
6Motion Technology
Allergiene Cycle / AAFA Certified
ColdWash Technology
Direct Drive Motor 10-Year Limited Warranty
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 23/32" x 41 27/32" x 31 17/32" |
WASH DETAILS
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Wash/Rinse Temps | Extra Hot, Hot, Warm, Cold, Tap Cold |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Spin Speeds | Extra High, High, Medium, Low, No Spin |
| Max RPM | 1300 |
| Water Levels | Load Sensing |
| No. of Soil Levels | 5 |
ENERGY
| ENERGY STAR® Most Efficient 2018 | Yes |
| IMEF | 2.92 |
| IWF | 3.2 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| CEE Tier | 2 |
FABRIC CARE FEATURES
| TurboWash® Technology | Yes |
| Steam Technology | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| SenseClean™ System | Yes |
| ColdWash™ Option | Yes |
OPTIONS/ACCESSORIES
| Pedestal | WDP4K |
| Pedestal (WxHxD) | 27 x 14 1/8 x 30 3/4 (50 9/16 D with door open) |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | WD100CK |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer (WxHxD) | 27 x 14 1/8 x 30 3/4 (50 9/16 D with door open) |
| Stacking Kit | KSTK1 |
| Hose Included | Yes |
WASH OPTIONS
| No. of Options | 11 |
| Options | TurboWash®, Steam, Fresh Care, Prewash, Delay Wash, Extra Rinse, ColdWash™, Child Lock*, Add Garments, Rinse+Spin, Drum Light* |
CONVENIENCE FEATURES
| Auto Suds Removal | Yes |
| LoadSense | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
| 4-Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Fabric Softener |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| Child Lock* | Yes |
LIMITED WARRANTY
| Parts and Labor | 1 Year |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Drum | 3 Years |
POWER SOURCE
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Type | Electric |
WASH PROGRAMS
| No. of Programs | 14 |
| Programs | Normal, Perm. Press, Heavy Duty, Delicates, Towels, Speed Wash, Drain+Spin, Bulky / Large, Tub Clean, Bright White, Sanitary, Allergiene™, Hand Wash/Wool, Downloaded |
APPEARANCE
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
SUMMARY
| Capacity (cu.ft.) | 4.5 cu. ft. |
| Color | Black Stainless (K) |
| Type | Front Load Washer |
| Matching Electric Dryer | DLEX4370K |
| Matching Gas Dryer | DLGX4371K |
CERTIFICATION
| AFFA | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| Control Panel | Plastic |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Door / Rim | Glass/Chrome |
| Cabinet | PCM |
| Door Cover | Dark Blue Tinted Square Cover |
| Top Plate | Painted |
| All Available Colors | White (W), Black Stainless (K) |
SMARTTHINQ® TECHNOLOGY
| Energy Monitoring | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| Laundry Starts | Yes |
| NFC Tag On Technology | Yes |
MOTOR
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| Axis | Horizontal |
UPC CODES
| UPC | 048231018784 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.25 in. |
| Weight | 202.8 lbs. |
| Depth with Door Open | 55" D with door open |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 35.25 in. |
| Shipping Weight | 242.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 242.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 229.16 lbs. |
| Total of Cubes | 18.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 229.16 lbs. |
You might also like these best sellers...
























