$999.00
Was$1,449.00Save $450.00 (31%)
Only 2 left in stock, order soon!
5.0 Cu. Ft. Mega Capacity Smart Front Load Washer With Turbowash® 360°, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display - WM5800HVA
5.0 Cu. Ft. Mega Capacity Smart Front Load Washer With Turbowash® 360°, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display
Model: WM5800HVA


5.0 Cu. Ft. Mega Capacity Smart Front Load Washer With Turbowash® 360°, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display
Model: WM5800HVA
$999.00
Was$1,449.00Save $450.00 (31%)
Only 2 left in stock, order soon! - at Distribution Center (Manchester, MO)
Current Rebates
LG Appliances Buy More Save More Online Rebate up to $800
Expires: June 16, 2026
LG Appliances ThinQ Extended Warranty
Expires: December 31, 2026
LG Appliances Memorial Day Rebate up to $750
Expires: June 03, 2026
This model is on display at:
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
Summary
| Product Color | Graphite Steel (V) |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | No |
| Electric Dryer Option | DLEX5800V |
| Gas Dryer Option | DLGX5801V |
| Matching Heat Pump Dryer | N/A |
| Series | LG |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Front Load Washer |
Energy
| CEE Tier | Tier3 |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Yes |
| IMEF | 3.1 |
| IWF | 2.9 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Washer Programs
| No. of Washer Programs | 29 |
| Washer Programs | Activewear, Perm. Press, XL Load, Rinse & Spin, Microplastics care, AI Wash, Allergiene™, ColdWash™, Bedding, Color Care, Overnight Wash, Delicates, Dresses, Pet Care, Hand/Wool, Heavy Duty, |
| No. of Washer Options | 13 |
| Washer Options | Drum Light, Control Lock, Signal, TurboWash®, Delay, Extra Rinse, Fresh Care, Pre-wash, Remote Start, Soak, Steam, "More Cycles" Edit, Wi-Fi |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Wash/Rinse Temps | Extra Hot / Hot / Warm / Cold / Tap Cold |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Spin Speeds | Extra High / High / Medium / Low / No Spin |
| Water Levels | Load Sensing |
| No. of Soil Levels | 5 |
Fabric Care Features
| Turbowash® | No |
| Turbowash® Type | TurboWash® 360 Technology |
| AI DD® | Yes |
| Soil Level Sensor | No |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| ColdWash™ Option | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 4 Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Fabric Softener |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| LoadSense | Yes |
| Cabinet Vibration Sensor | Yes |
| True Balance® Anti-Vibration System | Yes |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| Energy Monitoring | Yes |
| NFC Tag On | No |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Motor
| Axis | Horizontal |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| Max RPM | 1300 |
Materials and Finishes
| Cabinet | Painted Steel (One unit) |
| Control Panel | Painted Steel (One unit) |
| Door / Rim | Glass/Chrome |
| Door Cover | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Top Plate | Painted Steel |
| All Available Colors | Alpine White (A), Graphite Steel (V) |
Power Source
| Washer Electrical Requirements | 120 V, 60 Hz, 10 A |
| Ratings | UL Listed |
| Washer Power Source Type | Electric |
Options/Accessories
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | WD300CV |
| Pedestal | WDP6V |
| Stacking Kit | KSTK4 |
Dimensions
| Carton (WxHxD) | 29 1/8" x 41 7/8" x 33 3/8" |
| Depth with Door Open | 57 3/4'' |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 30 3/4" (50 1/2 with drawer open) |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27'' x 39" x 33 1/8'' |
| Weight (Product/Carton) | 203.9/224.9 lbs. |
Warranty & UPC
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 048231349796 |
You might also like these best sellers...















