5.2 cu. ft. Mega Capacity TurboWash™ Washer with Steam™ Technology - WM8000HVA
Key Features
Laundry At the Speed of Life
Experience Steam Cleaning
Count on it
Made for Each Other
Measure First
Save money. Save energy.
LG SideKick Pedestal Washer Compatible
More room to clean
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Laundry At the Speed of Life
Soccer practice. Groceries. Dinner. Dishes. Shouldn't your laundry move as fast as you? Now it can, with LG's enhanced TurboWash technology. Powerful high-pressure nozzles save 30 minutes per load, cutting wash time by half—without shortcutting cleaning performance, even on larger loads. Innovation that keeps up with your family calendar? That's not just laundry done fast—it's laundry at the speed of life.*Compared to an LG top load washer without TurboWash. Based on AHAM-HLW-1-2010 test protocol. Cotton / Normal or comparable cycle at default settings, 8 lb. loads. Excludes quick wash or comparable cycles intended for small, lightly soiled loads only.
Experience Steam Cleaning
There's no clean like a steam clean. Our Steam technology gently but powerfully penetrates fabrics to virtually eliminate dirt, odors and wrinkles.
Count on it
When you buy a washer, you want something reliable that you can count on. Because the Direct Drive Motor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the motor with a 10-year warranty.
Made for Each Other
The LG SideKick is compatible with all new LG Front Load Washers.
Measure First
You found the LG washer that fits your lifestyle- now make sure it fits in your space. These LG models are larger than typical washers, measure to ensure your purchase can be successfully delivered and installed.
Save money. Save energy.
When your washer uses about 30% less energy and half the amount of water used by regular washers, you’re going to make an impact—on your utility bills, your energy and water consumption, and most importantly, the environment.
LG SideKick Pedestal Washer Compatible
More room to clean
When it comes to laundry capacity big is good, but bigger is better. Now you can wash a king size comforter and full set of bedding in a single load! At 5.2 cu ft of mega capacity, you'll definitely have more room to clean.
The hottest thing in cold clean
Using the cold cycle on your washer doesn’t have to mean compromising. ColdWash technology uses cold water and enhanced washing motions to penetrate deep into fabrics, giving you cold water savings with warm water performance.
5.2 cu.ft. Mega Capacity
Steam Technology
TurboWash Technology
ENERGY STAR Qualified
SmartDiagnosis
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 31 3/10" x 44 2/3" x 33 3/4" |
| Steam | Yes |
| Design Style | Front Loader |
| Capacity (cu.ft.) | 5.2 cu. ft. |
| Available Colors | Graphite Steel (V) |
CAPACITY
| Capacity | 5.2 cu. ft. |
ENERGY
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
FABRIC CARE FEATURES
| ColdWash™ Option | Yes |
| SenseClean™ System | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| TurboWash® | Yes |
| Steam | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| 4 Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Softener |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Forced Drain System | Yes |
| Status Indicator(s) | Yes |
| Internal Water Heater | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| LoadSense | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 10 Years Motor, Lifetime on Drum |
| UPC | 048231012492 |
POWER SOURCE
| Ratings | UL Listed |
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Type | Electric |
WASH PROGRAMS
| No. of Programs | 14 |
| Wash Programs | Cotton/Normal, Bulky/Large, Perm. Press, Delicates, Hand Wash/Wool,Speed Wash, Sanitary, Heavy Duty, BrightWhites™, Towels, Allergiene™, Tub Clean, Small Load, Jumbo Wash |
| No. of Options | 12 |
| Options | Prewash, Rinse+Spin, Delay Wash, Custom Program, Extra Rinse, Child Lock, ColdWash™, Signal On/Off, Steam, FreshCare™, TurboWash™, Drum Light |
| No. of Wash/Rinse Temps | Extra Hot, Hot, Warm, Cold, Tap Cold (All Cold Rinses) |
| Spin Speeds | Extra High (1,300 max.), High, Medium, Low, No Spin |
| No. of Water Levels | Automatically adjusts to the size of load |
| No. of Soil Levels | 5 |
APPEARANCE
| Design Look | Front Control |
| Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Cabinet | PCM |
| Control Panel | Plastic |
| Top Plate | Painted |
| Transparent Glass Door | Yes |
| Available Colors | White (W), Graphite Steel (V) |
| Door Rim | Large Square Chrome Rimmed Glass Door with Dark Blue Tinted Cover |
ACCESSORIES
| Hose Included | Yes |
OPTIONS
| Pedestal (WxHxD) | 29" x 13 9/10" x 29 2/5" |
| Pedestal | WDP5W, WDP5V |
| Stacking Kit | KSTK2 |
| Stackable | Yes |
MOTOR AND AGITATOR
| Motor Type | Direct Drive Motor |
| Motor Speed | Variable |
| Max RPM | 1,300 |
| Axis | Horizontal |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 40.8 in. |
| Length | 32.3 in. |
| Weight | 227.1 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 45.8 in. |
| Shipping Length | 37.3 in. |
| Shipping Weight | 267.1 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 267.1 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.12 ft³ |
| Dimensional Weight | 274.95 lbs. |
| Total of Cubes | 22.12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 274.95 lbs. |
You might also like these best sellers...

























