1.0 Cu. Ft. Portable Washer - HLP21N
1.0 Cu. Ft. Portable Washer
Model: HLP21N















1.0 Cu. Ft. Portable Washer
Model: HLP21N
Key Features
Stainless Steel Wash Basket
Pulsator Wash System
Quick Connect Sink Adapter Included
700 RPM Maximum Spin Speed
Clear, Hinged Lid
Electronic Control
7 Wash Cycles
Cycle Progress Display
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Stainless Steel Wash Basket
Pulsator Wash System
Quick Connect Sink Adapter Included
Easily connects the water hose to the faucet
700 RPM Maximum Spin Speed
Clear, Hinged Lid
Electronic Control
7 Wash Cycles
Cycle Progress Display
Adjustable Leveling Feet
Provides flexibility to account for varying surface levels
Heavy Duty Casters Included
Easily relocate washer between operating locations and storage
End-of-Cycle Signal
Single Water Inlet Valve
Fill and Drain Hoses Included
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 30 in |
| Overall Width | 17.625 in |
| Overall Depth | 17.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 51.8 lb |
| Net Weight | 43 lb |
FEATURES
| Wash Mechanism | Pulsator |
| Control Type | Electronic |
| Water Levels | 3 |
| Washer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Product Type | Portable |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Number of Cycles | 7 |
| Wash/Rinse Temperatures | Faucet Controlled |
| Additional Washer Features | Casters |
| Washer Cycles | Heavy Duty Cycle |
WARRANTY
| Parts Warranty | 2-7 Year Stainless Steel Wash Basket |
| Labor Warranty | 1 Year |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 1 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 17.63 in. |
| Height | 30 in. |
| Length | 17.25 in. |
| Weight | 43 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.63 in. |
| Shipping Height | 35 in. |
| Shipping Length | 22.25 in. |
| Shipping Weight | 83 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 83 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 65.62 lbs. |
| Total of Cubes | 5.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 65.62 lbs. |
















