$799.00
27 Inch Sidekick™ Pedestal Washer - WD300CA
$799.00
Current Rebates
Key Features
Advanced Cleaning and Specialty Care
The Mighty Mini with 1.0 cu. ft. Capacity
Detergent and Softener Dispensers
Measure First, Order Right
Enjoy a 2-year limited warranty on select appliances purchased through April 08, 2026 via the ThinQ® app. Terms apply.ᶲ
1.0 cu. ft. Capacity
Specialty Cycles
SmartDiagnosis™
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Advanced Cleaning and Specialty Care
What to do when the tag reads Gentle or Hand Wash Only? Trust it to the LG SideKick® washer. With special cycles for Intimates, Hand Wash and Active Wear, each setting is designed to deliver a thorough clean and proper fabric care for items you prefer to wash separately. Custom cycles provide the perfect balance of cleaning and fabric care.
The Mighty Mini with 1.0 cu. ft. Capacity
For every big load you wash, there are smaller loads that are a big deal. The compact LG Sidekick® is specially designed for your small, custom-care laundry loads. So you can clean three days of sweat-laden spin class gear now rather than waiting for a full load in your regular washer. Discrete compact washer sits underneath the main washing machine. Also acts as a pedestal to elevate the front load washer for easier loading and unloading.
Detergent and Softener Dispensers
Small loads deserve all the care and attention of larger ones so this LG SideKick® includes separate dispensers for detergent and fabric softener. Add one or both before the start of any wash cycle to ensure clothes come out clean, fresh, and soft to the touch.
Measure First, Order Right
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.WATCH THE FULL MOVIE WITH AUDIO DESCRIPTIONSWATCH THE FULL MOVIE
Enjoy a 2-year limited warranty on select appliances purchased through April 08, 2026 via the ThinQ® app. Terms apply.ᶲ
1.0 cu. ft. Capacity
Specialty Cycles
SmartDiagnosis™
Electronic Control Panel with Dual LED Display
NeveRust™ Stainless Steel Tub
Specifications
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 1.0 cu. ft. |
Summary
| Product Color | Alpine White (A) |
| Electronic Control Panel with LED Display | Yes |
| Series | LG |
| Touch Buttons | Yes |
| TwinWash™ Compatible | Yes |
| Type | LG Sidekick® Pedestal Washer |
Washer Programs
| No. of Washer Programs | 6 |
| Washer Programs | Downloaded, Hand Wash, Intimates, Normal, Rinse+Spin, Tub Clean |
| No. of Washer Options | 5 |
| Washer Options | Control Lock, Rinse, Warm Water, Remote Start, Wi-Fi |
| No. of Wash/Rinse Temps | 2 (Warm, Cold) |
Laundry Appliance Convenience Features
| Auto Suds Removal | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Forced Drain System | Yes |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Motor
| Max RPM | 700 |
| Motor Speed | Variable |
| Motor Type | Direct Drive Motor |
Materials and Finishes
| All Available Colors | White (W), Graphite Steel (V), Black Steel (B), Alpine White (A) |
| Cabinet | Painted Steel |
| Control Panel | Plastic |
| Door / Rim | Glass / Black |
| Door Cover | Transparent Tinted Glass |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
Power Source
| Washer Electrical Requirements | 120V, 5 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Washer Power Source Type | Electric |
Dimensions
| Carton (WxHxD) | 29 3/4" x 16 3/8" x 31 3/32" |
| Product (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 30 3/4" (50 1/2 with drawer open) |
| Weight (Product/Carton) | 105 / 115 lbs |
Warranty & UPC
| Direct Drive Motor | 10 Year |
| Drum | Limited Lifetime |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 048231349871 |
You might also like these best sellers...































