3.8 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket - GTW330ASKWW
3.8 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket
Model: GTW330ASKWW













Product Video

3.8 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket
Model: GTW330ASKWW
Replaced By
GE® 4.3 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket,Cold Plus and Water Level Control
Model: GTW385ASWWS

$749.00
Key Features
Stainless steel basket
Heavy-duty agitator
PreciseFill with the option of 4 water level selections
Load size
Deep Rinse
Bleach and fabric softener dispensers
Rotary electronic controls with cycle status lights
700 RPM spin speed
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Stainless steel basket
Long-lasting stainless steel finish resists rust and won’t chip, peel or snag clothes
Heavy-duty agitator
Powerful wash action rotates your laundry for a thorough clean every time
PreciseFill with the option of 4 water level selections
Select your preferred load size for the desired water level or let the machine automatically sense the load and add the amount of water needed to ensure great cleaning results
Load size
Select your preferred load size for the desired water level
Deep Rinse
Ensure clothes are rinsed free of detergent, fabric softener and stubborn soils
Bleach and fabric softener dispensers
Automatically operate with wash cycle
Rotary electronic controls with cycle status lights
Know the progress of the wash cycle with just a quick glance
700 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry time
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 44 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 145 lb |
| Net Weight | 138 lb |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 54 in |
FEATURES
| Wash Mechanism | Agitator |
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Water Levels | 4 |
| Whites Cycle | Heavy, Normal and Light Soil |
| Washer Cycles | Rinse/Drain & Spin |
| Dispenser | Bleach |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Casuals Cycle | Yes |
| Number of Cycles | 11 |
| Agitator Type | Heavy-duty agitator |
| Delicates Cycle | Yes |
| Colors Cycle | Heavy, Normal and Light Soil |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Specialty Cycles | Speed Wash |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Steel Drive Transmission |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Additional Washer Features | Galvanized Steel Cabinet |
| Additional Washer Features | Leveling Legs |
| Control Type | LED |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.8 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 138 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 178 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 178 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.76 lbs. |
| Total of Cubes | 18.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.76 lbs. |















