4.8 cu. ft. Top Load Washer with Pretreat Station - WTW5100HC
4.8 cu. ft. Top Load Washer with Pretreat Station
Model: WTW5100HC









































360 View
4.8 cu. ft. Top Load Washer with Pretreat Station
Model: WTW5100HC
Key Features
Adaptive Wash technology with Active Bloom™ wash action
Pretreat Station
Intuitive Controls
Single load dispenser drawer
Quick Wash cycle
Automatic Presoak option
Deep Water Wash Option
Delay Start option
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Adaptive Wash technology with Active Bloom™ wash action
Adaptive Wash technology with Active Bloom™ wash action senses the size of each load and then adapts water levels and wash actions, based on the type of load being washed, for optimal cleaning.
Pretreat Station
Soak, scrub and wash all in one spot with a built-in faucet and pretreat brush for quick, easy access to tools that help you get it all done at once.
Intuitive Controls
Let the washer guide you to the right cycle combinations or customize up to 36 of your own to get the right type of fabric care for whatever you’re washing.
Single load dispenser drawer
Add detergent, bleach and fabric softener to their designated compartments so each gets dispensed at just the right time during the cycle.
Quick Wash cycle
Your small, lightly soiled loads will be clean in as little as 30 minutes with the Quick Wash cycle.
Automatic Presoak option
Tackle stains without a trip to the sink with the Automatic Presoak option. Set your washer to soak for 15, 30, 60 or 120 minutes, then the washer will add water and detergent for soaking. The cycle will start automatically once soaking is complete.
Deep Water Wash Option
Get more water to help break down loose soils. This option automatically adds more water to your load, so heavily soiled clothes get an optimal clean.
Delay Start option
Come home to clean clothes with the Delay Start option. Schedule a cycle up to 12 hours in advance so you can get laundry done even when you’re not at home.
Smooth Impeller
Give clothes a thorough yet gentle clean. Designed so clothes have more room to move, the surface and vanes also help drive clothes from the outer rim to the center, where the deepest cleaning happens.
Quiet Wash action
Quiet Wash action helps keep operational sounds inside the washer and out of living areas thanks to sound-absorbing material.
4.8 cu. ft. capacity
Wash more than two baskets of clothes in a single load thanks to our 4.8 cu. ft. capacity washer. You’ll even have the space you need for bulky items like comforters.
EasyView™ full-width slow-close glass lid
Enjoy a clean, streamlined look with the slow-close, see-through lid that lets you easily check on your load while it’s washing.
Sanitize cycle with Oxi
The Sanitize cycle with Oxi eliminates 99.9% of common household bacteria by mixing detergent with an oxi additive.
Clean Washer with affresh® cycle
Run the Clean Washer with affresh® Cycle every 30 washes with an affresh® washing machine cleaner tablet or liquid chlorine bleach to thoroughly clean the inside of your washer.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
750 RPM spin speed
Spin speeds up to 750 RPM remove moisture from clothes, so they spend less time in the dryer.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 225.08 lbs. |
| Total of Cubes | 18.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 225.08 lbs. |
| Dimensional Weight | 225.09 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 225.09 lbs. |
Details
| Fabric Brush | Yes |
| Internal Heater | No |
| Recirculation(visible) | No |
| Stackable | No |
| Water Faucet | Yes |
| Dryer Interior Light | No |
| Hoses Included | Drain Hose |
| Maximum Spin Speed | 750 |
| Water Factor | 4.97 |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Electronic Display Type | 2.4in LCD |
| End of Cycle Signal | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Feedback-Status Indicators | Add Garment; Done; Estimated Time Remaining; Lid Lock; Sensing; Washing |
| LED Color | White |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | N/A |
| Slow Close Lid | Yes |
| Window | Yes |
| Lid/Door Finish | Edge Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | Drawer |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Motor Drive Type | Belt |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Wash Action | Impeller |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Plastic |
| Dispense System | Bleach; Detergent; Fabric Softener; Single Dose |
| Suspension System | 4 Springs 4 Dampers; Liquid filled upper balance ring |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 36 |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items; Clean Washer with affresh; Cold Wash; Colors; Delicates; Drain & Spin; Heavy Duty; Normal; Quick; Regular; Rinse & Spin; Sanitize with Oxi; Towels; Whites; Wrinkle Control |
Modifiers
| Delay Start | Up to 12 hours |
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Soil Levels | 5 |
| Number of Spin Speeds | 3 |
| Number of Washer Options | 6 |
| Number of Water Levels | 4 |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | Fast; Medium; Off |
| Washer Soil Selections | Extra Heavy; Extra Light; Heavy; Light; Normal |
| Water Levels | Auto; High; Max Fill; Medium |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 340 |
| IMEF | 1.65 |
| IWF | 4.97 |
| prop65 | Standard - Standard |
Dimensions & Weight
| Width | 27.25 in. |
| Height | 41.19 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 144 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 27-7/8 in |
| Gross Weight | 144 lbs |
| Height with Lid Open | 57-1/4 in |
| Minimum Height | 41-3/16 in |
| Maximum Height | 41-13/16 in |
| Net Weight | 143 lbs |
| Washer Door Opening Width | 26-19/100 in |
| carton depth | 29.25 |
| carton height | 46 |
| carton width | 29 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.25 in. |
| Shipping Height | 46.19 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | 184 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 184 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 46 in. |
Options
| Washer Option Selections | Custom Cycle; Deep Water Wash; Delay Wash; End of Cycle Signal; Extra Rinse; Fabric Softener; Presoak; Sales Demo Mode |
Performance Details
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
Product Details
| Energy Star® Qualified | No |
Other
| Capacity (DOE) US | 4.8 |
| Capacity IEC Canada | 5.5 |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.















