Portable Air Conditioner with Dehumidifier for Small Rooms up to 250 sq. ft., 8,500 BTU (5,600 BTU SACC) - APCA09YZMW
Portable Air Conditioner with Dehumidifier for Small Rooms up to 250 sq. ft., 8,500 BTU (5,600 BTU SACC)
Model: APCA09YZMW










Portable Air Conditioner with Dehumidifier for Small Rooms up to 250 sq. ft., 8,500 BTU (5,600 BTU SACC)
Model: APCA09YZMW
Key Features
Cools Small Rooms
3-IN-1 Portable Air Conditioner
Auto Evaporation Technology
Dehumidify
Digital Thermostat
Power at Your Fingertips
24 Hour Timer
Do It Yourself Installation
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Cools Small Rooms
It's important to pick an air conditioner based on the room size of the room (or rooms) to be cooled. This air conditioner cools SMALL rooms up to 250 sq ft
3-IN-1 Portable Air Conditioner
With built-in air conditioning, fan modes and dehumidifying capability for flexibile & optimal home comfort
Auto Evaporation Technology
Under most room conditions, the Auto Evaporation Technology evaporates any water the portable unit collects, so there's no need to empty a bucket
Dehumidify
The built-in dehumidifying capability balances humidity levels in the room to keep you comfortable and breathing easier
Digital Thermostat
Our electronic digital thermostat helps you maintain your cool and comfort
Power at Your Fingertips
Our fully functioning, easy to use remote allows you to adjust the fan speed, temperature and mode options from anywhere in the room
24 Hour Timer
With our 24-Hour timer you can program your unit to turn on or off between 1 and 24 hours for a continuous cool
Do It Yourself Installation
GE Appliance air conditioners come with an easy mount window kit for installation assistance
Window Dimensions
Single hose exhaust for double hung & sliding windows types. Fits windows 20"- 46" wide, minimum height 4.8"
Certifications
ASHRAE 128
CUL
California Prop 65
Rohs Compliant
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 15.25 in |
| Overall Height | 24.75 in |
| Overall Depth | 14 in |
| Approximate Shipping Weight | 66.4 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 20/46 |
| Net Weight | 51.6 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 4.75 in |
FEATURES
| Plug Capacity | 120V/13A |
| Control Type | Variable LED Display with Nightlight |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Power Cord Length | 6' |
| Operating Temperature Range F | 60-86 |
| Product Type | Portable |
| Refrigerant Type | R410A |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Condensate Drain | Self-Evaporative |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top |
| Airflow Direction | Auto Louver |
| Plug Type | A / 5-15P |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Thermistor |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| EER | 6.4 |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Window Exhaust Kit | Yes |
| Room Air Conditioner Features | Remote Control |
| Airflow Configuration | Single-hose |
| Airflow (cfm) Roomside | 175/155/135 |
| Room Air Conditioner Features | Auto Restart |
| Control Type | Tactile |
| Exhaust Hose Length | 5 ft |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Easy Access |
| Room Air Conditioner Features | 24 Hr. Timer |
| Room Air Conditioner Features | Dehumidify Function |
POWER / RATINGS
| Sound Level (Low/High) | 54/56 dbA |
| Volts/Hertz | 115V |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 7.5 |
| Cooling - Watts | 860 |
| Hertz | 60 |
| Watts | 860 |
| Electrical Requirements | 115V |
APPEARANCE
| Easy-Roll Casters | Yes |
| Installation | Extended Length Window Kit - 20"- 46" |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Dehumidification (pts./day) | 57 pt |
| Cooling BTUH (MAX) | 5,600 Btu |
Dimensions & Weight
| Width | 15.25 in. |
| Height | 24.75 in. |
| Length | 14 in. |
| Weight | 51.6 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 20.25 in. |
| Shipping Height | 29.75 in. |
| Shipping Length | 19 in. |
| Shipping Weight | 91.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 91.6 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 38.02 lbs. |
| Total of Cubes | 3.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 38.02 lbs. |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
ECONOMICAL / QUIET
| Sound Level (dBA) | 56 dBA (High) |
| Sound Level (dBA) | 54 dBA (Low) |














