8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC) - APFA08YBMW
8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC)
Model: APFA08YBMW















8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC)
Model: APFA08YBMW
Key Features
Perfect for Small Rooms
3-in-1 Portable Air Conditioner
Auto Evaporation
Digital LED Controls
Easy-Roll Wheels
Remote Control
Auto Restart
24-Hour On/Off Timer
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Perfect for Small Rooms
5,300 BTU cooling capacity offers maximum comfort in rooms up to 150 square feet
3-in-1 Portable Air Conditioner
Keep your room comfortable with a portable air conditioner that has two cooling modes, two fan speeds and a built-in dehumidifier
Auto Evaporation
In most room conditions, the AC will evaporate any excess water in the unit, so there’s no need to drain it
Digital LED Controls
Easily see and manage your settings with an LED display
Easy-Roll Wheels
Four casters make it easy to move the portable air conditioner from room to room
Remote Control
The unit comes with an included air conditioner remote, so you can adjust the unit from anywhere in the room
Auto Restart
In the event of a power outage, the air conditioner restarts automatically with the last temperature settings
24-Hour On/Off Timer
Set a convenient AC timer to automatically turn the unit on or off in 1-hour increments (up to 24 hours total)
Washable Filter
The washable AC filter is easy to access and clean, keeping your unit running at its best
Window Installation Kit
Easily install the unit in a double hung or sliding window with no cutting required, thanks to an included air conditioner installation kit
Certifications
ASHRAE 128
CSA
CUL
California Prop 65
ETL
NRCAN
Rohs Compliant
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 12 in |
| Overall Height | 26.25 in |
| Overall Depth | 11.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 69.4 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 20/46 |
| Net Weight | 58.4 lb |
FEATURES
| Self-Evaporative | Yes |
| Plug Capacity | 120V/15A |
| Control Type | Variable LED Display with Nightlight |
| Louver Style | 1-Way |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Power Cord Length | 6' |
| Operating Temperature Range F | 64-86 |
| Refrigerant Type | R32 |
| Product Type | Portable |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Condensate Drain | Self-Evaporative |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Front |
| Plug Type | A / 5-15P |
| Continuous Condensate Drain | Yes |
| Unit Features | Remote Control |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Thermistor |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| EER | 6.1 |
| Area to Cool | 100-150 |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Window Exhaust Kit | Yes |
| Airflow Configuration | Single-hose |
| Unit Features | Auto Restart |
| Airflow (cfm) Roomside | 175/125 |
| Control Type | Tactile |
| Exhaust Hose Length | 5 ft |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
| Filter Type | Easy Access |
| Unit Features | Dehumidify Function |
| Unit Features | 24 hr. On/Off Timer |
POWER / RATINGS
| Sound Level (Low/High) | 50/53 dbA |
| Volts/Hertz | 115V |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 7.0 |
| Cooling - Watts | 800 |
| CEER | 7 |
| Hertz | 60 |
| Watts | 800 |
| Electrical Requirements | 115V |
APPEARANCE
| Easy-Roll Casters | Yes |
| Installation | Extended Length Window Kit - 20"- 46" |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Dehumidification (pts./day) | 50 pt |
| Cooling BTUH (MAX) | 5,300 BTU |
Dimensions & Weight
| Width | 12 in. |
| Height | 26.25 in. |
| Length | 11.25 in. |
| Weight | 58.4 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 17 in. |
| Shipping Height | 31.25 in. |
| Shipping Length | 16.25 in. |
| Shipping Weight | 98.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 98.4 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 25.49 lbs. |
| Total of Cubes | 2.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 25.49 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 52 dBA |
| Sound Level (dBA) | 53 dBA (High) |
| Sound Level (dBA) | 50 dBA (Low) |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |














