$289.00
5,000 BTU DOE Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 200 sq. ft. - APMS05BWF















5,000 BTU DOE Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 200 sq. ft.
Model: APMS05BWF
$289.00
Key Features
Cools Small Rooms
3-in-1 Portable Air Conditioner
Auto Evaporation Technology
Window Installation Kit
Digital Controls with Remote
Easy-Roll Wheels
Auto Restart
Washable Filter
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Cools Small Rooms
Delivers 5,000 BTU cooling capacity for small rooms up to 150 square feet
3-in-1 Portable Air Conditioner
Built-in air conditioning, two fan speeds, and dehumidifying capabilities provide flexible and optimal home comfort
Auto Evaporation Technology
Under most room conditions, the AC will evaporate any water the unit collects, so there's no need to drain excess water
Window Installation Kit
Portable AC installs easily in double hung or sliding windows with no cutting required
Digital Controls with Remote
LED controls with included remote make it easy to clearly see and manage your settings from anywhere in your room
Easy-Roll Wheels
Four casters make it easy to move the portable air conditioner from room to room
Auto Restart
In the event of a power outage, the air conditioner restarts automatically with the last temperature settings
Washable Filter
The washable AC filter is easy to access and clean, keeping your unit running at its best
24-Hour On/Off Timer
Set a convenient AC timer to automatically turn the unit on or off in 1-hour increments (up to 24 hours total)
Specifications
FEATURES
| Self-Evaporative | Yes |
| Plug Capacity | 120V/15A |
| Control Type | LED |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Power Cord Length | 6' |
| Operating Temperature Range F | 60-86 |
| Product Type | Portable |
| Refrigerant Type | R32 |
| Air Discharge | Front |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Condensate Drain | Self-Evaporative |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Front Air Discharge |
| Airflow Direction | Front |
| Plug Type | Parallel/NEMA 5-15 |
| Continuous Condensate Drain | Yes |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off Timer |
| Unit Features | Sleep Function |
| Remote Control | Yes |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Window Exhaust Kit | Yes |
| Airflow Configuration | Single-hose |
| Unit Features | Auto Restart |
| Airflow (cfm) Roomside | 175/135 |
| EER | 6.1 |
| Exhaust Hose Length | 5 ft |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
| Unit Features | 24 hr. On/Off Timer |
| Unit Features | Dehumidify Function |
| Unit Features | Remote Control |
| Unit Features | Auto-Evaporation |
| Unit Features | Cool Mode |
| Unit Features | Fan Mode |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 11.6 in |
| Approximate Shipping Weight | 49 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 20/46 |
| Overall Height | 26.8 in |
| Overall Depth | 11.4 in |
| Net Weight | 40 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 20 in |
POWER / RATINGS
| Sound Level (Low/High) | 51/55 dbA |
| Hertz | 60 |
| Volts/Hertz | 115V |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 8.0 |
| Watts | 770 |
| Electrical Requirements | 115V |
| Cooling - Watts | 770 |
| CEER | 6.1 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | Return to vendor |
CAPACITY
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.83 |
| Cooling BTUH (MAX) | 5,000 Btu |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Sound Level (dBA) | 55 dBA (High) |
| Sound Level (dBA) | 51 dBA (Low) |
You might also like these best sellers...














