9,950 BTU SACC Portable Air Conditioner for Medium Rooms up to 350 sq ft. (14,000 BTU ASHRAE) - APSA13YBMW
9,950 BTU SACC Portable Air Conditioner for Medium Rooms up to 350 sq ft. (14,000 BTU ASHRAE)
Model: APSA13YBMW

















9,950 BTU SACC Portable Air Conditioner for Medium Rooms up to 350 sq ft. (14,000 BTU ASHRAE)
Model: APSA13YBMW
Key Features
Perfect for Medium Rooms
3-in-1 Portable Air Conditioner
Auto Evaporation
Digital LED Controls
Remote Control
Easy-Roll Wheels
Auto Restart
Washable Filter
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Perfect for Medium Rooms
9,950 BTU cooling / 11,000 BTU heating capacity offers maximum comfort in rooms up to 550 square feet
3-in-1 Portable Air Conditioner
Keep your room comfortable with a portable air conditioner that has three cooling modes, three fan speeds and a built-in dehumidifier
Auto Evaporation
In most room conditions, the AC will evaporate any excess water in the unit, so there’s no need to drain it
Digital LED Controls
Easily see and manage your settings with an LED display
Remote Control
The unit comes with an included air conditioner remote, so you can adjust the unit from anywhere in the room
Easy-Roll Wheels
Four casters make it easy to move the portable air conditioner from room to room
Auto Restart
In the event of a power outage, the air conditioner restarts automatically with the last temperature settings
Washable Filter
The washable AC filter is easy to access and clean, keeping your unit running at its best
Auto Louvers
The louvers automatically open and close the vent providing even air flow distribution
24-Hour On/Off Timer
Set a convenient AC timer to automatically turn the unit on or off in 1-hour increments (up to 24 hours total)
Window Installation Kit
Easily install the unit in a double hung or sliding window with no cutting required, thanks to an included air conditioner installation kit
Certifications
ASHRAE 128
CSA
CUL
California Prop 65
NRCAN
ETL
Rohs Compliant
UL
Specifications
FEATURES
| Self-Evaporative | Yes |
| Plug Capacity | 120V/15A |
| Control Type | Variable LED Display with Nightlight |
| Fan Speed Selections | 3 Heating |
| Power Cord Length | 6' |
| Operating Temperature Range F | 64-86 |
| Product Type | Portable |
| Refrigerant Type | R32 |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Condensate Drain | Self-Evaporative |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top |
| Airflow Direction | Auto Louver |
| Plug Type | A / 5-15P |
| Continuous Condensate Drain | Yes |
| Unit Features | Remote Control |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Thermistor |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| EER | 7.8 |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Window Exhaust Kit | Yes |
| Airflow Configuration | Single-hose |
| Room Size (Sq Ft) | 350 |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Unit Features | Auto Restart |
| Airflow (cfm) Roomside | 250/220/180 |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Exhaust Hose Length | 5 ft |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Easy Access |
| Unit Features | Dehumidify Function |
| Unit Features | 24 hr. On/Off Timer |
| Unit Features | Continuous Fan Mode |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 18.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 94 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 20/46 |
| Overall Height | 32 in |
| Overall Depth | 15.5 in |
| Net Weight | 75 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 4.8 in |
POWER / RATINGS
| Sound Level (Low/High) | 50/52 dbA |
| Volts/Hertz | 115V |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 12.0 |
| Cooling - Watts | 1350 |
| Hertz | 60 |
| Watts | 1350 |
| Electrical Requirements | 115V |
APPEARANCE
| Easy-Roll Casters | Yes |
| Installation | Extended Length Window Kit - 20"- 46" |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Dehumidification (pts./day) | 80 pt |
| Cooling BTUH (MAX) | 9950 BTU |
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 15.5 in. |
| Weight | 75 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.5 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 20.5 in. |
| Shipping Weight | 115 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 115 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 66.01 lbs. |
| Total of Cubes | 5.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 66.01 lbs. |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
ECONOMICAL / QUIET
| Sound Level (dBA) | 52 dBA (High) |
| Sound Level (dBA) | 50 dBA (Low) |














