$2,788.00
Was$3,449.00Save $661.00 (19%)
19 Cu. Ft. Single-Door Refrigerator - GRDA1911AF
$2,788.00
Was$3,449.00Save $661.00 (19%)
Key Features
Impressive Storage Capacity
Get the built-in look
CrispSeal® Plus Crispers with Auto Humidity
SpaceWise® Organization System
Large Door Bin Storage
EvenTemp™ Cooling System
PureAir® Air Filter RAF-2™
Smudge-Proof® Stainless Steel
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Impressive Storage Capacity
This spacious refrigerator holds up to 23 grocery bags, helping your family stay organized and reducing trips to the store.
Get the built-in look
Upgrade to a built-in look for less with our single-door refrigerator and optional trim kit, whether your refrigerator and freezer are placed together or apart in your kitchen.
CrispSeal® Plus Crispers with Auto Humidity
Our crispers remove excess moisture and reduce ethylene gas to help keep produce fresh longer and reduce spoilage to save you money.
SpaceWise® Organization System
Find a place for everything with our flexible organization solutions that maximize usable space and adapt to your family's needs.
Large Door Bin Storage
Large, adjustable large door bins store more right where you need it without sacrificing valuable shelf space.
EvenTemp™ Cooling System
Our cooling system optimizes airflow to prevent warm spots and unwanted freezing, ensuring a consistent temperature to keep food fresh.
PureAir® Air Filter RAF-2™
Performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresher longer.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and wipes clean easily.
Enhanced LED Lighting
Bright LED lighting makes it easy to find what you're looking for on any shelf and every bin.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
Door Ajar and High Temp Alarm
Prevent heat-related spoilage with a door ajar warning and an audible temperature alarm.
Auto-Close Doors
Keep the cold in with our automatic closure system that pulls the door shut once its within 5 inches of closed.
Quality Assurance
Every refrigerator goes through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come.
Specifications
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 72 1/2" |
| Width | 32 7/8" |
| Depth | 27" |
| Height Without Hinge | 71 1/2" |
| Depth With Door 90° Open | 58 1/4" |
| Total Capacity | 18.9 Cu. Ft. |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| High Temp Alarm | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| Height With Hinge | 72 1/2" |
| Width of Cabinet | 32 7/8" |
| Depth With Door | 27" |
| Fresh Food Capacity | 18.9 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Annual Energy | 217 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 232.75 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 2 Years |
| Warranty - Parts | 2 Years |
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Adjustable 2 Liter Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 1 |
| Total Number of Door Bins | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 3 |
| Number of Pull Out Shelves | 0 |
| Number of Crispers | 2 |
| Water Dispenser | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.





























