36" Bottom Mount, Bottom Compressor Refrigerator - KRBR36WH
36" Bottom Mount, Bottom Compressor Refrigerator
Model: KRBR36WH












36" Bottom Mount, Bottom Compressor Refrigerator
Model: KRBR36WH
Key Features
Insulated dual variable speed compressor maintains precision temperature control with minimal vibration
Soft-close stainless steel storage drawers and bins allow for silent and easy access.
Deeper capacity within a standard depth is achieved by a side-mounted evaporator, which leaves greater interior space.
Heavy-duty stainless steel interior liner.
Two LED light array on top and side interior provide excellent visibility to interior without annoying hot spots.
Robust hinges open heavy-duty doors easily and smoothly thanks to exclusive design.
Available in custom overlay options to create seamless kitchen style.
EvenFlow Air Circulating Technology™ consists of independent ventilation for each compartment, providing uniform and precise temperature control, and ensuring better food preservation.
Description
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Insulated dual variable speed compressor maintains precision temperature control with minimal vibration
Soft-close stainless steel storage drawers and bins allow for silent and easy access.
Deeper capacity within a standard depth is achieved by a side-mounted evaporator, which leaves greater interior space.
Heavy-duty stainless steel interior liner.
Two LED light array on top and side interior provide excellent visibility to interior without annoying hot spots.
Robust hinges open heavy-duty doors easily and smoothly thanks to exclusive design.
Available in custom overlay options to create seamless kitchen style.
EvenFlow Air Circulating Technology™ consists of independent ventilation for each compartment, providing uniform and precise temperature control, and ensuring better food preservation.
EvenFlow Air Circulating Technology™ creates an air curtain to prevent cold air from escaping when the door opens.
The FreshSelect™ feature allows you to transform your bottom drawer into three independent electronically controlled cooling zones for maximum flexibility.
Classic refrigerator zone: From 34°F to 46°F, the recommended pre-set temperature is 42°F.
Extend fresh refrigerator zone preserves fresh food longer: From 28°F to 36°F, the recommended pre-set temperature is 32°F.
Freezer zone: From -11°F to +9°F, the recommended pre-set temperature is -1°F
Patent-pending shelf system offers limitless shelf positions, easily adjustable without removing items.
Antimicrobial EverCrisp™ drawers prevent growth of microorganisms and cross-contamination with bead-blasted stainless steel.
Marquise Accented™ door handle with commercial-grade end caps provides industry-exclusive durability and style.
Shipped standard with lateral joining kit to provide a finished look once installed.
DEEPER REFRIGERATOR CAPACITY
Hestan’s engineering team created much deeper storage space than typical cabinet-depth built-in refrigerators by moving the evaporator to a concealed, side-mounted position.
EVENFLOW AIR CIRCULATING TECHNOLOGY™
Each refrigerated compartment is equipped with its own independent ventilation system – improving cold airflow and temperature control for longer food preservation.
THREE TEMPERATURE ZONES
The bottom drawer offers three independent electronically controlled temperature zones to provide maximum versatility for additional beverage storage, fresh ingredients or use as a freezer.
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 2 Year |
Dimensions
| Cutout Dimensions W (in.) | 35 1/2" |
| H (in.) | 84" |
| D (in.) | 25" |
| Approx SHP WT (bs) | 529 |
General Info
| Description | 36" Bottom Mount Refrigerator Column, Bottom Compressor |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 35.5 lbs. |
| Cutout Dimensions W (in.) | 35 1/2" |
| Cutout Dimensions W (in.) | 35 1/2" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 75.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 75.5 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hestan Appliances in Missouri.
















