Monogram 24" Integrated, Panel-Ready Column Refrigerator - ZIR240NPKII
Monogram 24" Integrated, Panel-Ready Column Refrigerator
Model: ZIR240NPKII

































Product Video

Monogram 24" Integrated, Panel-Ready Column Refrigerator
Model: ZIR240NPKII
Replaced By
Monogram 24" Panel-Ready Premium Integrated Column Refrigerator
Model: ZIR241NPNII

$8,400.00
Was$9,240.00Save $840.00 (9%)
Key Features
Fully integrated column design
Panel-ready exterior with six-way adjustability
Retrofit capability
Ramp-up LED interior lighting
Remote connectivity via WiFi
Upfront, electronic-touch controls
Temperature-controlled drawer
Soft-close drawers
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Fully integrated column design
With concealed hinge offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry
Panel-ready exterior with six-way adjustability
Accepts stainless steel European- or Professional-style panels ordered separately from Monogram or custom panel & handle from your cabinet maker
Retrofit capability
Allows you to replace a 48” or 42” built-in side-by-side refrigerator with two column refrigerators with no cabinet or electrical modifications
Ramp-up LED interior lighting
Throughout the fresh food compartment accentuates the sophisticated interior and allows easy viewing of contents
Remote connectivity via WiFi
Allows you to wirelessly control refrigerator settings from your smartphone, using an available app
Upfront, electronic-touch controls
Make it easy to adjust climate settings to create ideal food storage conditions
Temperature-controlled drawer
Offers added storage flexibility with pre-programmed settings for meat, beverage, and deli
Soft-close drawers
Use an innovative sliding mechanism to help the drawers close gently and completely
Humidity-controlled vegetable drawer
Helps preserve the freshness of foods
Dedicated evaporator sealed system
Helps maintain a precise temperature throughout the fresh food compartment
Water filtration system
Supplies you with clean, fresh-tasting water
Autofill pitcher
Automatically refills when placed on its dock inside the refrigerator, so you'll have a pitcher of chilled, filtered water ready anytime
Adjustable, hydrophobic, spill-resistant glass shelves with integrated LED lighting
Provide convenient storage and a clean appearance
Finely crafted, adjustable aluminum door bins with glass accents
Offer easy access to beverages and quick-grab items
Certifications
California AB-100 Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
FILTER
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 23.5 in |
| Overall Depth | 24.75 in |
| Net Weight | 450 lb |
| Overall Height | 83.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 475 lb |
| Height to Top of Hinge | 83.375 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | Autofill Pitcher |
| Climate Control Drawer | Temp Control (Meat, Bev, Deli) |
| Deli Drawer | Full-Extension Soft-Close |
| Control Type | Upfront Capacitance Touch Controls w/ Digital LCD Readout |
| Produce Drawer | Full-Extension, Soft-Close w/ Humidity Slider |
| Custom Panel Ready | Integrated Panels |
| WiFi Connect | Built-In |
| Interior Lighting | Ramp Up LED |
| Sabbath Mode | Yes |
| Filter Location | Behind the front access panel at the bottom of the unit |
| Sealed System Design | Auto Defrost |
| Short Description | 24" Integrated Column Refrigerator |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Water Filtration | RPWFE |
| Leveling System | 4 Point Front Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | Adjustable Glass and Metal |
| Product Type | Integrated Column Refrigerator |
| Air Filtration System | GE Air Filtration 6 Month |
| OU Certified | No |
| Integrated Wi-Fi Connectivity & Control | Change Temp Setpoint |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
APPEARANCE
| Handle | Custom Handle Required |
| Door Swing | Reversible Door |
| Color Appearance | Custom Panels Required |
| Door Stops | 90 Degree and 115 Degree |
| Design Style | Custom Panel |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.12 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 13.1 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V; 60Hz; 20A |
| Electrical Requirements | 115V |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 83.38 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 450 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 88.38 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 490 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 490 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 28.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 348.87 lbs. |
| Total of Cubes | 28.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 348.87 lbs. |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | ZTKC48 48" Trim Retro Kit |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.















