21.4 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator - FG4H2272UF
21.4 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator
Model: FG4H2272UF


















21.4 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door French Door Refrigerator
Model: FG4H2272UF
Key Features
Custom-Flex® Temp Drawer Can Refrigerate or Freeze Your Favorites
SpaceWise® Organization System
CrispSeal® Crispers with Auto Humidity
OpenAccess™ Door Makes Grabbing Your Fresh Favorites Easier
TwinTech™ Cooling System
ENERGY STAR® Certified
PureSource Ultra®II Ice & Water Filtration
PureAir Ultra® II Air Filter
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Custom-Flex® Temp Drawer Can Refrigerate or Freeze Your Favorites
Customize your storage space to fit more of your family's favorites, from yogurt to beer to frozen pizza. This middle drawer can be set anywhere from -6 to 45 degrees, the widest range in temperature settings on the market.
SpaceWise® Organization System
Easily access your most used items with adjustable storage, including a flip-up shelf to fit taller items and an expandable door bin.
CrispSeal® Crispers with Auto Humidity
Keep produce fresher longer than traditional slider-controlled crispers with advanced crisper technology that automatically removes excess moisture and blocks out dry air to help prevent spoiling.
OpenAccess™ Door Makes Grabbing Your Fresh Favorites Easier
When you have your hands full with a bag of groceries, a baby, or anything else, reach up to 75% of your fresh foods by opening just one door.
TwinTech™ Cooling System
Keeps food fresh by maintaining consistent temperatures in both the refrigerator and freezer.
ENERGY STAR® Certified
Maximize your energy and dollar savings with ENERGY STAR® Certified Appliances.
PureSource Ultra®II Ice & Water Filtration
Remove 99.3% of lead and 99.9% of cysts from your household water with a genuine water filter.
PureAir Ultra® II Air Filter
Our PureAir Ultra® II air filter effortlessly keeps the food in your refrigerator fresh by removing odor particles with fast-acting, highly absorbent carbon technology.
Extra Tall Ice and Water Pocket
Easily fill tall pitchers and sports bottles with a 10 inch exterior ice and water pocket.
Bright LED Lighting
Find fresh foods quickly with bright LED Lighting.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Get a Built-In Look With Counter-Depth Design
Our counter-depth refrigerator gives you the built in look without the remodel, and gives you over three more inches of kitchen floor space than standard French Door refrigerators.
Quick Freeze
Quickly freeze foods so they stay at their freshest--set this option before a large grocery run so your food freezes faster once you get home.
Specifications
Other
| Annual Energy | 672 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Refrigerant Type | R-134 |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Convertible Zone Capacity | 2.56 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 5.8 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 21.4 Cu. Ft. |
Controls
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Internal Control Lock | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Water Filter Indicator | Yes |
Awards
| Reviewed.com Best of Year Award | 2020 |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | No |
Convertible Compartment
| Adjustable Drawer Divider | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Temperature Range | -6° to 45°F |
Dispenser
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Dispenser | Yes |
| Dispenser Height | 10 2/5" |
| Light Control | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Exterior
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Stops | No |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Left Rear Bottom |
Garage Ready
| Auto Close Drawer | Yes |
| Basket Divider | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
Ice Maker
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Fresh Food Section |
| Second Ice Maker | No |
Refrigerator
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | Yes |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 3 |
| Number of Other Door Bins | 4 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 2 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 329.65 lbs. |
| Height With Hinge | 70 1/8" |
| Height Without Hinge | 70" |
| Width of Cabinet | 36" |
| Depth With Door | 29 5/8" |
| Depth With Door 90° Open | 46 7/8" |
| Depth With Door and Handle | 32 3/50" |
| Depth With Drawer Open | 45 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 369.65 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 369.65 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.67 ft³ |
| Dimensional Weight | 580.14 lbs. |
| Total of Cubes | 46.67 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 580.14 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.
















