$3,229.00
27.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Door In Door - GFD28GSLSS






























Product Video

$3,229.00
Key Features
Two humidity-controlled drawers and full-width drawer with LED light
Turbo Cool and Turbo Freeze settings
Space-saving icemaker
Enhanced Shabbos Mode
Door in Door
Second icemaker option
Advanced water filtration uses RPWFE replacement filter
Showcase LED lighting
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Two humidity-controlled drawers and full-width drawer with LED light
Create the right environment for keeping fruits and vegetables fresh, while easily storing wider items like a party platter or a sheet cake
Turbo Cool and Turbo Freeze settings
An extra boost of cold air restores interior to set temperature for optimum food freshness
Space-saving icemaker
Located on the door with integrated bins to create more usable storage space
Enhanced Shabbos Mode
The Shabbos Keeper connects to your refrigerator to automatically enable Shabbos compatible modes each week and before every holiday (Shabbos Keeper sold separately, visit www.zmantechnologies.com for details)
Door in Door
Innovative door design provides quick access to family favorites, from kids’ snacks to taller items, such as recorked wine bottles
Second icemaker option
Always have extra ice on hand with an optional second icemaker in the freezer (IM5D kit sold separately)
Advanced water filtration uses RPWFE replacement filter
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all users’ water)
Showcase LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food doors to spotlight foods inside the refrigerator and in the freezer
TwinChill evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
TwinChill™ evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Space Saving Ice |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Left wall |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Width |
| Temperature Management System | TwinChill™ Evaporators |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total - Glass |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| Freezer Features | Turbo Freeze |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting 5 |
| Configuration | Door in Door |
| Dispenser | Large Color-Matched |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Water Filtration | Removes Pharmaceuticals |
| Product Type | French-Door Refrigerator |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED (2) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width with LED Lighting |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable; 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 1 Rotating |
| Icemaker | Optional 2nd Icemaker (IM5D) in Freezer |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Water Filtration | Advanced Filtration System (RPWFE) |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | 2 |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 383 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Approximate Shipping Weight | 403 lb |
| Depth with Door Open 90° | 48.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.625 in |
| Case Depth Without Door | 29.375 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 34.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 36 1/4 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.17 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 18.60 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 27.70 cu ft |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 36.25 in. |
| Weight | 383 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 41.25 in. |
| Shipping Weight | 423 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 423 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 651.46 lbs. |
| Total of Cubes | 52.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 651.46 lbs. |
You might also like these best sellers...

















