$3,347.00
Counter-depth French Door Refrigerator With Intelligent Auto Fill - KRFC636SPS




















Counter-depth French Door Refrigerator With Intelligent Auto Fill
Model: KRFC636SPS
$3,347.00
Current Rebates
Key Features
Designed to be Personalized
FreshChill™ Temperature-Controlled Full-Width Pantry Drawer
FreshSeal™ Humidity-Controlled Crisper Bins
Intelligent Auto Fill
Preserva® Food Care System
True Counter Depth
Description
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Designed to be Personalized
with a curated palette of exterior finishes and mixed metal hardware. Pick from lush Juniper, warm Black Ore and classic Stainless Steel finishes, all with matching handles. Personalize your hardware with optional handle kits in Brass, Bronze, Black Ore and Stainless Steel.
FreshChill™ Temperature-Controlled Full-Width Pantry Drawer
makes it easy to customize storage temperatures for different types of ingredients, helping to maintain freshness. Simply touch and select temperature presets for wine, deli, drinks and meat.
FreshSeal™ Humidity-Controlled Crisper Bins
help keep ingredients fresh, thanks to fully extendable FreshSeal™ gaskets that keep humidity locked in.
Intelligent Auto Fill
lets you set your cup down and have it filled correctly, hands-free. AI intelligently senses when your cup is within the dispenser, your glass is off-center, or can even detect when a hand pulls your cup away, ensuring a splash-proof, "set and forget" water-filling experience.
Preserva® Food Care System
helps keep ingredients fresh and flavorful. This single evaporator system uses sensors to continually monitor temperature levels in both the refrigerator and freezer and adapts the flow of cold air between them to maintain optimal temperatures throughout.
True Counter Depth
refrigerator seamlessly fits* into your kitchen with a built-in look that doesn't stick out from your cabinets and counters. Experience a refrigerator that won't disrupt the flow of your kitchen's design with specially designed hinges that allow the door to open up to 135° degrees.*Not including doors when installed in standard 25 1/2" cabinet and countertop.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Side Door |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Max Ice | No |
| Refrigerator Max Cool | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Control Options | Child Lock, Demo Mode, Sound on/off, Vacation Mode |
| Temperature Range | -5F/+5F FC 30F/45F RC |
Details
| Garage Ready | No |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Installation Option | Freestanding |
| Levelers | 2 |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
| Wheels | 2 Fixed Feet + 2 Wheels |
| Door Style Configuration | French Door |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Ice Capacity Storage | 10.5 lbs |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | Yes |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
| Cabinet Color | Grey |
| Door Color | Stainless Steel with PrintShield Finish |
| Door Finish | PrintShield Finish |
| Door Opening Direction | N/A |
| Handle Color | Print Resist Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Freezer Details
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Freezer Door Bins | Pizza Pocket |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Fast Cool | Yes |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic with Adjustable Divider, 1 Full Width Upper Plastic |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed Dual Icemaker |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
| Icemaker Location | Freezer, Refrigerator Door |
Refrigerator Details
| Liner Finish | Platinum |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Pantry Drawer Setting | Meat, Drink, Deli, Wine |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Spill-Proof Glass Shelves | No |
| Supplementary Containers | N/A |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width Pantry |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 4 Adjustable Half-Width Glass |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Fresh Seal Crispers, 60/40 Split Width |
| Refrigerator Door Bins | 2 Fixed Full-Width, 3 Adjustable Gallon, Extra Cold Bin Full Width |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | WiFi |
Dimensions
| Cabinet Width | 35.625 in |
| Capacity | 23.1 cu. ft. |
| Common Size | 36 in |
| Cutout Height | 70.125 in |
| Cutout Width | 36 in |
| Depth | 32.625 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 29.438 in |
| Depth Closed Including Handles | 32.125 in |
| Depth Excluding Doors | 25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 44.25 in |
| Freezer Capacity Volume | 6.57 cu. ft. |
| Gross Weight | 360 lbs |
| Height | 69.875 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68.875 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 69.875 in |
| Maximum Height | 69.875 in |
| Minimum Height | 68.875 in |
| Net Weight | 345 lbs |
| Refrigerator Capacity Volume | 16.09 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 23.1 cu. ft. |
| Width | 35.625 in |
| Width Doors Open 90 Degrees | 44.5 in |
| Width with Doors Closed | 35.625 in |
Dispenser Details
| Dispenser Options | Control/Child Lock, Filtered Ice, Filtered Water, Intelligent AutoFill, Light, Paddle |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 110 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Missouri.














