26.8 Cu. Ft. 36-inch Width Standard Depth French Door Refrigerator With Exterior Ice And Water And Printshield® Finish - KRFF507HBS
26.8 Cu. Ft. 36-inch Width Standard Depth French Door Refrigerator With Exterior Ice And Water And Printshield® Finish
Model: KRFF507HBS

26.8 Cu. Ft. 36-inch Width Standard Depth French Door Refrigerator With Exterior Ice And Water And Printshield® Finish
Model: KRFF507HBS
Depth : Standard Depth
Replaced By
30 Cu. Ft. French Door Refrigerator With Exterior Water And Ice
Model: KRFF436SBE

$2,497.00
Was$3,399.00Save $902.00 (27%)
Key Features
Measured Water Fill
Through-the-Door Ice and Water Dispenser
Star-K Certified
Slide-Away Split Shelf
LED Lighting
Light-Touch Controls
Max Cool
Pull Out Tray
Description
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Measured Water Fill
Displays and automatically dispenses water in ounces, cups or liters. You can choose from three programmed settings to pour a measured amount. Plus, two custom presets can be programmed for items you frequently fill like a coffee pot or water bottle.
Through-the-Door Ice and Water Dispenser
Provides quick and easy access to chilled water and ice.
Star-K Certified
STAR-K KOSHER CERTIFICATION for use on the Jewish Sabbath and other religious holidays.
Slide-Away Split Shelf
Helps maximize the storage space and optimize the organization of your refrigerator. The versatile design lets you retract the front of the shelf to accommodate tall items such as a pitcher of fresh-squeezed juice.
LED Lighting
Uses less energy than incandescent bulbs. Multiple lights are purposefully placed throughout the refrigerator and freezer, making it easy to find items at a glance.
Light-Touch Controls
Provides easy operation with touch-pad controls for all refrigerator functions.
Max Cool
When selected, automatically adjusts the temperature in the refrigerator and freezer to the lowest setting as needed. This helps keep the refrigerator at the ideal temperature even when you have the doors open for an extended period in order to load all your freshly purchased produce.
Pull Out Tray
Provides an ideal space to store large platters of appetizers and then access them with ease to keep you in the creative flow. It resists moisture and stains, and is removable for easy cleanup.
2-Tier Freezer Drawer with Storage Dividers
Allows you to organize frozen items on two levels, making them easier to access. It includes storage dividers in the lower basket to help keep smaller items easy to find, so it's easy to keep the lamb chops separate from the pork chops.
Metallic Accents on Shelf Trim
Are applied to the leading edges of the refrigerator shelves. These rich accents complement the gloss finish of the interior, to make finding your ingredients as much of a pleasure as using them.
Humidity Controlled Crispers
Provide a dedicated storage option with adjustable humidity levels. They let you select the high humidity that keeps romaine crisp, or the arid environment that helps figs and apricots stay fresh.
PrintShield® Finish
Resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up.
ExtendFresh™ Temperature Management System
Separately monitors the temperatures in the refrigerator and freezer through a sensor located in each, to help ensure fresh fruit juices don't become frozen and prawns avoid freezer burn.
FreshChill™ Temperature-Controlled Full-Width Pantry
Provides a manual temperature setting that lets you maintain the freshness of ingredients as varied as a whole salmon or large eggplants. It gives you total control over of the amount of cool air that enters the drawer.
In-Door-Ice® System
Adds interior room in the refrigerator with an ice bin that mounts on the inside left door to allow for extra space on the shelves.
SatinGlide® Crispers and Pantry
Enable the crisper and pantry drawers to open and close with exceptional smoothness.The glides allow effortless movement, even when a drawer is fully loaded with melons or squash.
Specifications
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Exterior Dispenser |
| Control Lockout | Yes |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Temperature Range | -5/+5 FC 33/45 RC |
| Cooling Type | Single Evaporator |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| ENERGY STAR Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Prop 65 | Standard - Standard |
Electrical
| Amps | 15 |
| Volts | 115 |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 26.80 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.69 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 36.63 in. |
| Weight | 371 lbs. |
| Cabinet Width (in) | 35 5/8 |
| Carton Depth | 36 |
| Carton Height | 72 3/4 |
| Carton Width | 38 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 33 1/4 |
| Depth Closed Including Handles | 36 5/8 |
| Depth Excluding Doors | 29 5/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 |
| Gross Weight | 371 |
| Height To Top Of Cabinet | 68 5/8 |
| Height To Top Of Door Hinge | 69 7/8 |
| Net Weight | 366.0 |
| Cabinet Width (IN,inches) | 35 5/8 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 33 1/4 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 36 5/8 |
| Depth Excluding Doors(IN,inches) | 29 5/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 48 |
| Height To Top Of Cabinet(IN,inches) | 68 5/8 |
| Height To Top Of Door Hinge(IN,inches) | 69 7/8 |
| Net Weight(LB,pounds) | 366 |
| Carton Depth(IN,inches) | 36 |
| Carton Height(IN,inches) | 72 3/4 |
| Carton Width(IN,inches) | 38 1/2 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 371 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.69 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 41.63 in. |
| Shipping Weight | 411 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 411 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 657.15 lbs. |
| Total of Cubes | 52.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 657.15 lbs. |
Dimensions
| Capacity(FT3,cubic feet) | 26.80 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 33 1/4 |
| Depth Excluding Doors(IN,inches) | 29 5/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 48 |
| Height To Top Of Cabinet(IN,inches) | 68 5/8 |
| Cabinet Width | 35-5/8 in |
| Capacity | 26.8 cu. ft. |
| Depth Closed Excluding Handles | 33-1/4 in |
| Depth Closed Including Handles | 36-5/8 in |
| Depth Excluding Doors | 29-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 in |
| Freezer Capacity Volume | 7.77 cu. ft. |
| Height | 69-7/8 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68-5/8 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 69-7/8 in |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 26.8 cu. ft. |
| Width | 35-11/16 in |
| Gross Weight | 371 lbs |
| Net Weight | 331 lbs |
| Depth | 36 in |
| Refrigerator Capacity Volume | 19-3/100, 19-3/100 |
Dimension
| Capacity (Cu Ft) | 26.80 |
| Depth Closed Excluding Handles | 33 1/4 |
| Depth Excluding Doors | 29 5/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 |
| Height To Top Of Cabinet | 68 5/8 |
Exterior Details
| Base Grille Color | Black |
| Cabinet Color | Black |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Color | Black Stainless Steel |
| Door Finish | Smooth |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | Black Stainless |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
Details
| Door Style Configuration | French Door |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
Refrigerator Details
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Door Bins | 2 Fixed Gallon, 3 Adjustable Gallon |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Slide Out Full Width, 4 Adjustable Half Width |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width Pantry |
| Liner Finish | White |
Dispenser Details
| Dispenser Options | Control/Child Lock, Filtered Ice, Filtered Water, Measured/Metered Fill, Night Light, Slide out Tray |
| Dispenser Pad Color | Black |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Refrigerator Door |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDR2RXD1 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | Pizza Pocket |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic, 1 Full Width Upper Plastic |
| Freezer Lighting | LED |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Missouri.














