Only 3 left in stock, order soon!
36" Counter-depth 19.4 Cu Ft 4-door Refrigerator With Flexible Temperature Zone In Printshield® Finish - KRQC736RPS
36" Counter-depth 19.4 Cu Ft 4-door Refrigerator With Flexible Temperature Zone In Printshield® Finish
Model: KRQC736RPS
















36" Counter-depth 19.4 Cu Ft 4-door Refrigerator With Flexible Temperature Zone In Printshield® Finish
Model: KRQC736RPS
Only 3 left in stock, order soon! - at Distribution Center (Manchester, MO)
Current Rebates
Key Features
Flexible Temperature Zone
Removable Beverage Caddy
Large Capacity Ice Production
Multi-Zone Cooling System
Adjustable Capacity
Full Color 4.5" LCD Touchscreen Control Panel
Signature Platinum Interior
Slide-Away Shelf
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Flexible Temperature Zone
allows you to turn your right-hand freezer into a fridge at the touch of a button. When it comes to temperature range no one is wider, with 15 different temperatures options and 4 specialty presets. Adjust zone from -5° deep freeze to 37° for fresh produce and up to 41° cellar temps for wine and specialty beverages.
Removable Beverage Caddy
allows you to store and serve 6 standard wine bottles or cold drinks at the optimal temperature. This stylish caddy with wood-look finish goes from fridge to counter or table with ease.
Large Capacity Ice Production
with over 3lbs of filtered ice created per day. This convenient feature keeps up so you're well-prepared to meet the demands of your guests when hosting.
Multi-Zone Cooling System
chills all your party essentials at 3 different temperatures in 3 dedicated zones. Our most customizable cooling system gives you the power to adjust fresh or frozen capacity as needed.
Adjustable Capacity
with the Flexible Temperature Zone. Convert right-hand freezer into refrigerator for an extra 4 cu. ft. of fresh food capacity.
Full Color 4.5" LCD Touchscreen Control Panel
features 29 convenient presets to help you control your refrigerator functions without opening the door. With just a few taps of the control panel, you can ramp up the ice production, fast cool groceries, set timing reminders and so much more.
Signature Platinum Interior
wows from the inside out with premium craftsmanship and design. Wood-look trim, metallic touchpoints, smoked crisper bins and ultra-bright LED lighting pop against the stunning silver-colored finish.
Slide-Away Shelf
adjusts to accommodate items of different heights. It can be used as a full shelf, or the front half can be pushed back to make room for tall items like pitchers and carafes.
Wood-Look Finish Sliding Storage Trays
are a versatile area for storing platters, organizing ingredients and keeping items easily accessible. It comes in a wood-look finish and freezer compartment trays remove fully for easy cleaning.
Exterior Ice & Water Dispenser
conveniently dispenses filtered ice and water without opening the door. With convenient presets like Measured Fill, you can specify the amount of water dispensed. The water dispenser is positioned just right to easily fill cups, pitchers, pots and more during food preparation.
Adjustable Full-Width Glass Shelving
can be shifted up or down for more storage flexibility. Edge-to-edge glass is easy to clean and helps prevent messes from spilling over.
Side-by-Side Freezer
allows you to easily store, locate and access all your ingredients while enjoying a combined 8.0 cu. ft. of freezer space.
Energy Star
refrigerators exceed government standards for energy efficiency to support sustainability and help save money on utility bills.
ExtendFresh™ Temperature Management System
helps keep ingredients fresh with sensors in each zone that continuously adjusts temperatures in the refrigerator and freezer.
Smoked Crisper Bins with FreshSeal™ Technology
feature a gasket seal to help maintain optimal humidity levels to keep your ingredients fresh.
PrintShield® Finish
resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up.
Specifications
Dispenser Details
| Dispenser Pad Color | Black |
| Dispenser Options | Filtered Ice, Filtered Water, Measured Fill |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Door Style | Flat |
| Hidden Hinge | Yes |
| Counter Depth | Yes |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 2 Adjustable Full-Width Glass |
| Deli Drawer | Yes |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Partial-Width |
| Liner Finish | Platinum |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Pantry Drawer | No |
| Refrigerator Door Bins | 1 Fixed Full-Width, 2 Adjustable Gallon, 2 Fixed Full-Width |
| Refrigerator Lighting | LED |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Exterior |
| Control Lockout | Yes |
| Control Options | Child Lock, Demo Mode, Holiday Mode, Sound on/off |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | Yes |
| Max Cool/Fast Cool | Max Freeze/Max Cool |
| Refrigerator Max Cool | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Temperature Range | 0/-8 FC 33/45 RC 0/19 Freezer Cmprt |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 6 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Drawer/Basket | 2 Full Width, 2 Full Width Plastic |
| Freezer Fast Cool | Yes |
| Freezer Lighting | LED |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Installation Option | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Door Style Configuration | Quad Door |
| Ice Capacity Storage | 3-1/2 lbs |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Refrigerator Door |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDR2RXD1 |
Other
| Freezer Capacity Volume | 223.57 l, 7.9 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 11-6/25 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 318.09 l, 11.24 cu. ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 91.77 in. |
| Height | 177.03 in. |
| Length | 32.06 in. |
| Weight | 350.5 lbs. |
| Cabinet Width | 91.44 cm, 36 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 72.39 cm, 28-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 81.44 cm, 32-63/1000 in |
| Depth Excluding Doors | 63.18 cm, 24-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 108.27 cm, 42-5/8 in |
| Gross Weight | 158.98 kg, 350-1/2 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 173.99 cm, 68-1/2 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 176.53 cm, 69-1/2 in |
| Height To Top Of Door Trim | 176.53 cm, 69-1/2 in |
| Net Weight | 145.98 kg, 321-21/25 lbs |
| Width with Doors Closed | 90.80 cm, 35-3/4 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 96.77 in. |
| Shipping Height | 182.03 in. |
| Shipping Length | 37.06 in. |
| Shipping Weight | 390.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 301.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 3747.4 lbs. |
| Total of Cubes | 301.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 3747.4 lbs. |
Dimensions
| Refrigerator Capacity Volume | 11-6/25 |
| Refrigerator Capacity Volume | 11-6/25, 11-6/25 |
| Cabinet Width | 36 in |
| Capacity | 19.14 cu. ft. |
| Depth | 32-1/16 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 32-63/1000 in |
| Depth Excluding Doors | 24-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 42-5/8 in |
| Freezer Capacity Volume | 7.9 cu. ft. |
| Gross Weight | 350-1/2 lbs |
| Height | 69 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68-1/2 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 69-1/2 in |
| Height To Top Of Door Trim | 69-1/2 in |
| Maximum Height | 69-1/2 in |
| Minimum Height | 68-1/2 in |
| Net Weight | 321-21/25 lbs |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 19.14 cu. ft. |
| Width | 36 in |
| Width with Doors Closed | 35-3/4 in |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Star K Certified | No |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Prop 65 | Standard |
Electrical
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Missouri.















