21 Cu. Ft. French Door Counter-depth Refrigerator - LFC21776D
Depth : Counter Depth
Key Features
module_type
FT33074777_alignment
Measure Twice, Order Once
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Youtube video
Parent Module
module_type
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
module_type
M02A
FT33074777_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Measure Twice, Order Once
Full bleed background desktop
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
Full bleed background mobile
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
Youtube video
Parent Module
module_type
M02B
What Is Counter-Depth?
FT32667447_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-light&textWidth=text-narrow
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Youtube video
Parent Module
module_type
M03A
The Look You Love Without the Fuss.
FT32849756_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M01A
Fresher is better.
FT30000261_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Fresher is better.
Full bleed background mobile
Fresher is better.
Parent Module
module_type
M01A
Peace of Mind
FT00001087_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Peace of Mind
Full bleed background mobile
Peace of Mind
Parent Module
module_type
M02A
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
FT20452703_M02A_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Full bleed background desktop
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
Parent Module
Measure Twice, Order Once
What Is Counter-Depth?
The Look You Love Without the Fuss.
Full bleed background mobile
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
Fresher is better.
Peace of Mind
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
21 cu. ft. Large Capacity
PrintProof Finish
Counter-Depth
Smart cooling
ENERGY STAR Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Divider | Yes |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| Freezer Light | LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Ice Bin | Yes |
| Ice Maker | 2.5 lbs / 2.7 lbs (IcePlus) |
MATERIALS & FINISHES
| Handle | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Black Stainless Steel (D), Stainless Steel (S) |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Stainless Steel |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
CAPACITY
| Freezer | 6.20 cu. ft. |
| Total | 20.9 cu. ft. |
| Refrigerator | 14.70 cu. ft. |
FEATURES
| Door Alarm | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes (573 kWh/Year) |
| Temperature Sensors | 5 |
| LoDecibel™ Operation | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Multi Air Flow Cooling | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Smooth Touch Control / Green LED |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
| UPC | 048231788380 |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Premium LED |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Slide Out, 1 Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers / 1 Bonus Drawer |
| Dairy Corner/Bin | Yes |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Door Bin Construction | 2 Piece (Clear+Opaque) |
| Cantilevered Shelves | Yes |
SUMMARY
| LoDecibel™ Operation | Yes |
| Refrigerator Type | Counter Depth |
| Door Type | French 3-Door |
| Child Lock | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 333 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 33" |
| Depth with Handles | 30" |
| Depth (Total with Door Open) | 42 1/4" |
| Height to Top of Case | 68 3/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Depth without Handles | 27 1/2" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 33" |
| Depth without Door | 23 5/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 3/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 373 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 373 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 606.58 lbs. |
| Total of Cubes | 48.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 606.58 lbs. |
You might also like these best sellers...























