$3,599.00
22 cu. ft. Smart wi-fi Enabled InstaView™ Door-in-Door® Counter-Depth Refrigerator - LFXC22596D
22 cu. ft. Smart wi-fi Enabled InstaView™ Door-in-Door® Counter-Depth Refrigerator
Model: LFXC22596D



















360 View
22 cu. ft. Smart wi-fi Enabled InstaView™ Door-in-Door® Counter-Depth Refrigerator
Model: LFXC22596D
$3,599.00
Depth : Standard Depth
Key Features
Sharp Design, Seamless Fit
Let ThinQ be your guide
Space When You Need It.
Reach Favorites Fast and Fit More
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Sharp Design, Seamless Fit
Enjoy a built-in look with the counter depth feature on this LG refrigerator. Thanks to its slightly shallower depth, it can stand flush with your counter top for a sleek look. learn more
Let ThinQ be your guide
Connect your appliance to your smartphone with the ThinQ app. Get notifications about usage, maintenance suggestions, plus early diagnosis for repairs.1
Space When You Need It.
Get more space for groceries in a great feature-packed refrigerator. Nothing beats the convenience of having more food when you need it, and with a generous 22 cu. ft. of space, you'll have room and room to grow.
Reach Favorites Fast and Fit More
Offering quick and easy access to favorite foods, the popular Door-in-Door® design gets even better with adjustable bins that smoothly glide up and down to fit snacks and drinks of all sizes.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 7.3 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 14.6 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 21.9 cu.ft. |
Convenience
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Evaporator | Yes |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 664 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
| Freezer Light | LED Lighting |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 048231802581 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel, Matte Black Stainless Steel, Black Stainless Steel |
| Contour Door | Yes |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Door-In-Door® with ColdSaver™ Panel | Yes |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
| No. of Bins | 7 total (including door-in-door®) |
| No. of Shelves | 4 Split |
| Refrigerator Light | Ceiling LED (Frameless) |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
| Type | InstaView™ Door-In-Door |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| Works with | Amazon Alexa, Google Assistant |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 6 lbs |
| Dispenser Light | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Tall Ice & Water Dispenser |
| Dual Ice | Yes |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 2.5 lbs + 4.0 lbs |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| IcePlus™ Production (lbs) | 6.5 lbs |
| Water Filter | LT1000P |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 36 in. |
| Weight | 289 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 36" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 36" |
| Depth (Total with Door Open) | 43.5" |
| Depth with Handles | 31.25" |
| Depth without Handles | 28.75" |
| Height to Top of Case | 68.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 69.75" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 41 in. |
| Shipping Weight | 329 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 329 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 54.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 675.91 lbs. |
| Total of Cubes | 54.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 675.91 lbs. |
You might also like these best sellers...















