$2,899.99
24.2 Cu. Ft. French Door Refrigerator - LFXS24623D
$2,899.99
Depth : Standard Depth
Key Features
24 cu. ft. Capacity
PrintProof Finish
Slim SpacePlus Ice System
Extra Door Bins and Shelf Space
10 Year Limited Manufacturer’s Warranty on Linear Compressor
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
24 cu. ft. Capacity
PrintProof Finish
Slim SpacePlus Ice System
Extra Door Bins and Shelf Space
10 Year Limited Manufacturer’s Warranty on Linear Compressor
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Divider | Yes |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Ice Bin | 1 Extra Ice Bin |
| Handle | Smart Pull® |
MATERIALS & FINISHES
| Handle | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Stainless Steel (S), Smooth White (W), Smooth Black (B), Black Stainless Steel (D) |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 7 (2 Adjustable, 2 Gallon) |
| Door Bin Construction | Clear Bins with Deco |
CAPACITY
| Freezer | 8.0 cu. ft. |
| Total | 24.2 cu. ft. |
| Refrigerator | 16.20 cu. ft. |
FEATURES
| Door Alarm | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes (688 kWh/Year) |
| Temperature Sensors | 7 |
| LoDecibel™ Operation | Yes |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Ice Storage Capacity | 2.2 + 12.0 lbs. |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Water Filtration System | Filter LT700P |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | White LED |
| Fresh Air Filter | Yes, Air Filter LT120F |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Daily Ice Production | 2.4 lbs/2.5 IcePlus |
| Dispenser Type | Integrated Tall Dispenser |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
| UPC | 048231787383 |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Premium LED |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed / 1 Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | 1 |
| Cantilevered Shelves | Yes |
SUMMARY
| Door Type | French 3-Door |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Total Capacity | 24.2 |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Standard Depth | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 32 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 38 in. |
| Weight | 312 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 35" x 73" x 38" |
| Depth with Handles | 35 3/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 46 1/8" |
| Height to Top of Case | 68 5/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 41 1/8" |
| Depth without Handles | 32 7/8" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 35" x 73" x 38" |
| Depth without Door | 29" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 7/8" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 36 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 43 in. |
| Shipping Weight | 352 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 352 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 638.62 lbs. |
| Total of Cubes | 51.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 638.62 lbs. |
You might also like these best sellers...
























