26 cu. ft. Smart wi-fi Enabled InstaView™ Door-in-Door® Refrigerator - LFXS26596M
Key Features
module_type
FT32876695_alignment
Raid the Fridge without Losing Your Cool
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
Store More.
FT32878977_alignment
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
module_type
M01A
FT32876695_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-narrow
Raid the Fridge without Losing Your Cool
Full bleed background desktop
Qualifications 10 year warranty, EnergyStar and Linear Compressor logos
Full bleed background mobile
Qualifications 10 year warranty, EnergyStar and Linear Compressor logos
Parent Module
Store More.
FT32878977_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-narrow
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
module_type
M02A
Parent Module
module_type
M03A
The Look You Love Without the Fuss.
FT32783815_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-narrow
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03B
Think you’ll run out of ice? Think Again.
FT32837507_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Think you’ll run out of ice? ThinQ Again.
Full bleed background mobile
Think you’ll run out of ice? ThinQ Again.
Youtube video
Parent Module
module_type
M02A
Why Blend In When You Can Stand Out?
FT32711715_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-light&textWidth=text-narrow
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03B
Easy Access to Family Favorites
FT32817161_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-narrow
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M04B
FT32772035_alignment
textColor=text-light
Focused Freshness.
LG took its advanced freshness system one step further by adding Door Cooling+ to provide a steady supply of cold air to help keep door contents at peak freshness.
Inset alt
Multi-Air Flow System
Parent Module
module_type
M04A
One Size Fills All.
Inset alt
module_type
M01A
Qualifications
Parent Module
FT33043517_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Qualifications 10 year warranty, EnergyStar and Linear Compressor logos
Full bleed background mobile
Qualifications 10 year warranty, EnergyStar and Linear Compressor logos
Parent Module
Raid the Fridge without Losing Your Cool
Store More.
The Look You Love Without the Fuss.
Think you’ll run out of ice? Think Again.
Why Blend In When You Can Stand Out?
Easy Access to Family Favorites
Multi-Air Flow System
One Size Fills All.
Qualifications
26 cu. ft. Capacity
PrintProof Finish
InstaView Door-in-Door
SmartThinQ Technology
Slim SpacePlus Ice System
Dual Ice Makers
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
ENERGY
| Energy Consumption (kWh/Year) | 708 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
CAPACITY
| Refrigerator (cu.ft.) | 17.20 |
| Freezer (cu.ft.) | 8.80 |
| Total (cu.ft.) | 26.00 |
UPC CODES
| UPC | 048231797047 |
MATERIALS AND FINISHES
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| Contour Door | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel, PrintProof™ Matte Black Stainless Steel, PrintProof™ Black Stainless Steel |
REFRIGERATOR
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| No. of Shelves | 4 Split |
| Cantilevered Shelves | Hybrid Cantilevered |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Refrigerator Light | Ceiling LED (Frameless) |
SUMMARY
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Door Type | French 3-Door |
| Total Capacity | 26.0 |
| SmartThinQ® | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| Standard Depth | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Cooling+ | Yes |
WATER & ICE SYSTEM
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Tall Ice & Water Dispenser |
| Daily Ice Production (lbs) | 6.0 lbs |
| IcePlus™ Production (lbs) | 6.5 lbs. |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 2.5 + 4.0 lbs |
| Dispenser Light | Yes |
| Water Filter | LT1000P |
| Dual Ice | Yes |
SMARTTHINQ® SMART FEATURES
| wi-fi Enabled | Yes |
| Voice Activation | Yes |
| Works with | Google Assistant and Amazon Alexa |
| Smart Grid Ready | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
COOLING
| Linear Compressor | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| Smart Cooling™ System | Yes |
REFRIGERATOR DOOR
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| No. of Bins | 7 Total (Including Door-in-Door®) |
| Door-In-Door® with ColdSaver™ Panel | Yes |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
LIMITED WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
CONVENIENCE
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Display Type | Membrane / White LED |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 36 in. |
| Weight | 302 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 36" |
| Depth without Handles | 32 3/8" |
| Depth without Door | 27 3/4" |
| Depth (Total with Door Open) | 36 7/8" |
| Height to Top of Case | 68 3/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 3/4" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39 1/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 36" |
| Depth with Handles | 34 7/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 41 in. |
| Shipping Weight | 342 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 342 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 53.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 661.73 lbs. |
| Total of Cubes | 53.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 661.73 lbs. |
You might also like these best sellers...

























