$2,999.00
28 cu.ft. Smart wi-fi Enabled French Door Refrigerator - LFXS28968S
$2,999.00
Depth : Standard Depth
Current Rebates
Key Features
One Size Fills All
The Look You Love Without the Fuss.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
One Size Fills All.
Ready to Serve, at Just the Right Temp.
Store More.
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
One Size Fills All
From pitchers to pint glasses, finally there’s an ice and water dispenser that can handle just about any container you want to fill.
The Look You Love Without the Fuss.
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof™ fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your refrigerator remotely, track energy and filter usage, use with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues like temperature changes. Learn more.
One Size Fills All.
From pitchers to pint glasses, finally there’s an ice and water dispenser that can handle just about any container you want to fill.
Ready to Serve, at Just the Right Temp.
This full-width, temperature-controlled drawer makes party preparations a snap. Store everything from deli platters to fruit trays at just the right temperature.
Store More.
Stock-up and store everything you need. With a cavernous 28 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family’s favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 9.3 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 18.6 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 27.9 cu.ft. |
Convenience
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Evaporator | Yes |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 726 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Divider | Yes |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | SmarPull™ Handle |
| Freezer Light | LED Lighting |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 048231794862 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Folding Shelf | 1 |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| No. of Bins | 6 total (2 adjustable gallon sized) |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed+1Folding) |
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| Shelf Construction | SpillProtector™ Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
| Series | LG |
| Type | French 3-Door |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Voice Activation | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| Works with | Amazon Alexa, Google Assistant |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 3.5 lbs |
| Dispenser Light | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Tall Ice & Water Dispenser |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 2.5 + 4.0 |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| IcePlus™ Production (lbs) | 3.8 lbs |
| Water Filter | LT1000P |
Full-Convert Drawer™
| Full-Convert Drawer™ Divider | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 295 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth (Total with Door Open) | 48.63" |
| Depth with Handles | 36.25" |
| Depth without Door | 29.88" |
| Depth without Handles | 33.75" |
| Height to Top of Case | 68.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 69.75" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 335 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 335 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 58.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
| Total of Cubes | 58.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
You might also like these best sellers...






























