28 cu. ft. 3 Door French Door, Standard Depth Refrigerator with Dual Ice Makers - LHFS28XBD
28 cu. ft. 3 Door French Door, Standard Depth Refrigerator with Dual Ice Makers
Model: LHFS28XBD
















Product Video

28 cu. ft. 3 Door French Door, Standard Depth Refrigerator with Dual Ice Makers
Model: LHFS28XBD
Key Features
Ultra-Large Capacity
Dual Ice Maker with Craft Ice™
Smart Cooling
IcePlus™
Tall Ice & Water Dispenser®
PrintProof™ Finish
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Easy in. Easy out.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Ultra-Large Capacity
Stock-up and store everything you need. With a cavernous 28 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family’s favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
Dual Ice Maker with Craft Ice™
Dual ice makers automatically create standard ice cubes, crushed ice and slow-melting round Craft Ice for your entertaining needs.
Smart Cooling
Smart Cooling Plus® is designed to monitor and maintain conditions to help keep food fresh.
IcePlus™
Need more ice? Turn on IcePlus™ to kick ice production into high gear by automatically lowering freezer temperatures to the coldest setting for 24 hours.
Tall Ice & Water Dispenser®
An ice & water dispenser that can accommodate just about any container.
PrintProof™ Finish
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your refrigerator remotely, track energy and filter usage, use with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues like temperature changes. Learn more.
Easy in. Easy out.
Get in and out of the freezer easily with the Smart Pull® Handle.
Specifications
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 9.3 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 18.4 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 27.7 cu.ft. |
Convenience
| ADA Compliant | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Compressor Type | Smart Inverter |
| Evaporator | Yes (1) |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Temperature Sensors | 2 |
Energy
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawers/Shelves | 2-Tier Organization |
| Freezer Handle | Smart Pull™ Handle |
| Freezer Light | Upper (Yes) / Lower (No) |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Inverter Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174071144 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Hidden Hinges | Yes |
Refrigerator
| Crisper Bins | 2 |
| Handle Type | Bar |
| No. of Door Bins | 3 (left door) / 3 (right door) |
| No. of Shelves | 4 Split (4 Fixed) |
| Refrigerator Light | Yes |
| Shelf Construction | Spill protector/Tempered glass |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
Water & Ice System
| Dispenser Type | Ice & water |
| Water Filter | LT1000P |
| Water Filtration System | 1 Stage |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 292 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth (to Hinge Cover) | 25.37" |
| Depth (Total with Door Open) | 48.62" |
| Depth with Handles | 36.25" |
| Depth without Door | 29.87" |
| Depth without Handles | 33.75" |
| Height to Top of Case | 68.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 69.75" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Fully Open without Handle) | 63.5" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 332 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 332 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 58.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
| Total of Cubes | 58.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
You might also like these best sellers...















