27 cu. ft. French Door Refrigerator - LMXS27626D
Key Features
Store More
The Look You Love Without the Fuss.
Fresher is better.
Peace of Mind
Most shelf space.*
Measure First
ADA - Compliant Refrigerators*
27 cu. ft. Capacity
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Store More
Stock-up and store everything you need. With a cavernous 27 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family’s favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
The Look You Love Without the Fuss.
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
Fresher is better.
Smart Cooling system is designed to maintain superior conditions within the refrigerator. The Linear Compressor reacts quickly to temperature fluctuations and helps keep your food fresher, longer. Meanwhile, strategically-placed vents in every section surround your food with cool air no matter where you put it.
Peace of Mind
When you buy a refrigerator, you don't want to worry that it won't last. Because the Linear Compressor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the Linear Compressor with a 10-year limited warranty.
Most shelf space.*
Ice makers are great, but not if it means you can't fit all of your food in the fridge. The Slim SpacePlus Ice System provides more shelf space and allows even more space for door bins.*Standard width french door refrigerator, excludes other LG manufactured products
Measure First
You found the LG refrigerator that fits your lifestyle- now make sure it fits in your kitchen. Certain types of LG refrigerators may be larger than others, measure to ensure your purchase can be successfully delivered and installed.
ADA - Compliant Refrigerators*
To be considered ADA-compliant, a French Door refrigerator must have a minimum of 50% freezer space no more than 54 inches above the finished floor.
27 cu. ft. Capacity
PrintProof Finish
The Ultimate In Organization.
Leave the pint of ice cream and frozen turkey where they belong. With 2 separate freezer drawers, you have easy, organized access to the things you need often—and ample, lower space for the things you don’t.
Slim SpacePlus Ice System
3 SpillProtector Tempered Glass Shelves/1 Folding Shelf
Smart Cooling System
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Ice Bin | Yes |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Handle | Vista |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 6 (2 Adjustable Gallon Size) |
| Door Bin Construction | 2 Piece (Clear+Opaque) |
CAPACITY
| Refrigerator | 17.90 cu. ft. |
| Freezer | 8.80 cu. ft. |
| Total | 26.7 cu. ft. |
FEATURES
| Temperature Sensors | 6 |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Water Filtration System | Filter LT700P |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Tall Ice & Water Dispenser® |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Dispenser Light | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Membrane/White LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| Child Lock | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Daily Ice Production | 3.5 lbs/3.8 IcePlus |
| Ice Storage Capacity | 2.5 lbs |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes (714 kWh/Year) |
| ADA Compliant | Yes |
WARRANTY
| UPC | 048231787413 |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
MATERIALS AND FINISHES
| Hidden Hinges | Yes |
| Toe Grille | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Black Stainless Steel (D), Stainless Steel (S) |
| Contour Door | Yes |
REFRIGERATOR
| Folding Shelf | 1 |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed / 1 Folding) |
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Shelf Construction | SpillProtector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2-Humidity Crispers |
| Glide N’ Serve® | Yes |
| Refrigerator Light | Premium LED |
SUMMARY
| Door Type | French 4-Door |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 38 in. |
| Weight | 342 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 38" |
| Depth with Handles | 35 3/8" |
| Depth without Handles | 32 7/8" |
| Depth without Door | 29" |
| Depth (Total with Door Open) | 47 5/8" |
| Height to Top of Case | 68 3/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 3/4" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39 1/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 38" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 43 in. |
| Shipping Weight | 382 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 382 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 56.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 698.49 lbs. |
| Total of Cubes | 56.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 698.49 lbs. |
You might also like these best sellers...




















