$3,199.00
28 cu.ft. Smart wi-fi Enabled French Door Refrigerator - LMXS28626D
















Product Video

360 View
$3,199.00
Current Rebates
Key Features
Life's better when your home runs smart
The Look You Love Without the Fuss.
Store More.
Focused Freshness.
Multi-Air Flow System
One Size Fills All.
The Ultimate In Organization.
Ready to Serve, at Just the Right Temp.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone.
The Look You Love Without the Fuss.
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
Store More.
Stock-up and store everything you need. With a cavernous 28 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family’s favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
Focused Freshness.
LG took its advanced freshness system one step further by adding Door Cooling+ to provide a steady supply of cold air to help keep door contents at peak freshness.
Multi-Air Flow System
Multi-Air Flow System is designed to maintain superior humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer.
One Size Fills All.
From pitchers to pint glasses, finally there’s an ice and water dispenser that can handle just about any container you want to fill.
The Ultimate In Organization.
Leave the pint of ice cream and frozen turkey where they belong. With 2 separate freezer drawers, you have easy, organized access to the things you need often—and ample, lower space for the things you don’t.
Ready to Serve, at Just the Right Temp.
This full-width, temperature-controlled drawer makes party preparations a snap. Store everything from deli platters to fruit trays at just the right temperature.
Feature Videos
Qualifications
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
28 cu. ft. Capacity
PrintProof Finish
Door Cooling+
Double Freezer Drawers
Slim SpacePlus Ice System
ThinQ Technology with ThinQ Care
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 9.2 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 18.6 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 27.8 cu.ft. |
Convenience
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Evaporator | Yes |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 724 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Divider | Yes |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | Vista |
| Freezer Light | Upper (LED Lighting) / Lower (No) |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 048231794770 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel, Black Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Folding Shelf | 1 |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| No. of Bins | 6 total (2 adjustable gallon sized) |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed+1Folding) |
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| Shelf Construction | SpillProtector™ Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
| Series | LG |
| Type | French 4-Door |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Voice Activation | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| Works with | Amazon Alexa, Google Assistant |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 3.5 lbs |
| Dispenser Light | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Tall Ice & Water Dispenser |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 2.5 + 4.0 |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| IcePlus™ Production (lbs) | 3.8 lbs |
| Water Filter | LT1000P |
Full-Convert Drawer™
| Full-Convert Drawer™ Divider | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 311 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth (Total with Door Open) | 48.63" |
| Depth with Handles | 36.25" |
| Depth without Door | 29.88" |
| Depth without Handles | 33.75" |
| Height to Top of Case | 68.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 69.75" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 351 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 351 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 58.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
| Total of Cubes | 58.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
















