30 cu. ft. French Door Refrigerator - LMXS30776S
30 cu. ft. French Door Refrigerator
Model: LMXS30776S














30 cu. ft. French Door Refrigerator
Model: LMXS30776S
Depth : Standard Depth
Key Features
J.D Power Award Winners*
Measure Twice, Order Once
Easy Access to Family Favorites
One Drawer,Four Personalities
Stock-Up and Stay Fresh
Peace of Mind
ENERGY STAR Qualified
Space for Your Entire Shopping List and Then Some
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
J.D Power Award Winners*
"Highest in Customer Satisfaction with French Door Refrigerators."
Measure Twice, Order Once
Complete this guide to help ensure a successful delivery and installation.
Easy Access to Family Favorites
For those fly-by visits to the refrigerator, the Door-In-Door feature allows you to get in and get out providing easy access to beverages and snacks. Only LG Door-In-Door models include bonus door bins for added organization and storage.
One Drawer,Four Personalities
The CustomChill Drawer has four settings. Use it as a soft freezer space or create another place for fresh foods. Whatever you decide, the adjustable dividers make it superbly simple to take usable space up a notch.
Stock-Up and Stay Fresh
With LG Smart Cooling Plus technology, digital sensors help the Linear Compressor and Dual Evaporators maintain optimum temperature and humidity levels, while vents in every section work with the Fresh Air Filter to surround your food with the freshest air possible.
Peace of Mind
With fewer moving parts and better efficiency, LG confidently backs the Linear Compressor with a 10-year limited warranty.
ENERGY STAR Qualified
On average, over 25 percent more energy efficient than conventional models, saving energy in all usage modes: sleep, idle and off.
Space for Your Entire Shopping List and Then Some
Making a larger refrigerator would’ve been easier, but since it still has to fit in your kitchen, we’ve taken the standard-width space and made it more usable than ever.
As Sophisticated as it Looks
All this technology should look good in your home, too. From the contoured doors and hidden hinges to a host of stunning interior features like LED lighting and more, it’s a beautiful addition to any kitchen décor.
Qualifications
30 cu. ft. Capacity
More Usable Space
Easy-Access Door-in-Door Reduces Cold Air Loss by 47 Percent*
Customizable Storage Drawer
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Divider | Yes |
| Drawers | 3-Tier Organization® |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Handle | Smart Pull® Freezer Handle |
MATERIALS & FINISHES
| Handle | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Stainless Steel (ST) |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 8 Total (5 Gallon Sized, 1 Dairy, 2 Half) |
| Door Bin Construction | Clear, Opaque, Silver Deco |
| Dairy Corner | Yes |
CAPACITY
| Freezer | 8.80 cu. ft. |
| CustomChill® Drawer | 3.80 cu. ft. |
| Total | 29.7 cu. ft. |
| Refrigerator | 17.10 cu. ft. |
FEATURES
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Temperature Sensors | 8 |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Ice Storage Capacity | 3.0 lbs |
| Dual Evaporator | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Multi Air Flow Cooling | Yes |
| Smart Cooling Plus System | Yes |
| Water Filtration System | Filter LT800P |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Smooth Touch Control (White LED) |
| Fresh Air Filter | Yes, Air Filter LT120F |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Daily Ice Production | 3.5 lbs / 3.8 (IcePlus™) |
| Dispenser Type | Tall Ice & Water Dispenser® |
| Door-in-Door® | Yes |
CONVENIENCE
| Door Alarm | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Temperature Controls | Digital |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
| UPC | 048231786201 |
CUSTOM CHILL DRAWER
| Temperature Range | 29˚, 33˚, 37˚, 42˚ F |
| Dividers | 2 |
| Handle | Smart Pull® |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Premium LED (Ceiling and Side) |
| EasyReach™ Bins | 2 |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed/1 Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers / 1 Bonus Drawer |
| Glide N' Access™ Shelf | Yes |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | Yes |
| Cantilevered Shelves | Yes |
SUMMARY
| Refrigerator Type | Door-in-Door® |
| Door Type | French 4-Door |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Total Capacity | 29.7 |
| ADA Compliant | Yes |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Standard Depth | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 40 in. |
| Weight | 397 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 40" |
| Depth with Handles | 39 1/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 51" |
| Height to Top of Case | 68 7/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 45" |
| Depth without Handles | 36 5/8" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 40" |
| Depth without Door | 31 3/4" |
| Height to Top of Door Hinge | 70 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 45 in. |
| Shipping Weight | 437 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 437 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 59.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 735.25 lbs. |
| Total of Cubes | 59.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 735.25 lbs. |
You might also like these best sellers...















