$1,597.00
Was$3,199.00Save $1,602.00 (50%)
27 Cu. Ft. Smart Counter-depth Max™ French Door Refrigerator - LRFLC2706S


















Product Video

360 View
$1,597.00
Was$3,199.00Save $1,602.00 (50%)
Depth : Counter Depth
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Cool Guard Interior
Linear Cooling™
Door Cooling+
LG's Largest Capacity Counter-Depth Fridge4
Built-in style. Full-size capacity.
Stylish design you can't wait to get your hands on
Internal Water Dispenser
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Cool Guard Interior
Wall panels help maintain your chill with premium style3
Linear Cooling™
Senses fluctuations and adjusts temperature within 1°F.
Door Cooling+
Blasts of cool air reaches all areas of the refrigerator.
LG's Largest Capacity Counter-Depth Fridge4
Stock up on everything you need and enjoy 25% more space for your family's favorite food and drinks1. Only the LG Counter-Depth Max delivers the 27 cu. ft. capacity of a standard-depth fridge in a counter-depth design.4
Built-in style. Full-size capacity.
Only LG delivers the 27 cu. ft. capacity of a standard-depth fridge in a counter-depth design for a seamless, built-in look. Stock up on everything you need and enjoy ample space for your family favorites.1
Stylish design you can't wait to get your hands on
LG’s PrintProof™ finish resists fingerprints and smudges for a distinctive kitchen that handles real-life in style. It easily wipes clean, so the only lasting impression is your excellent taste.
Internal Water Dispenser
Easily access fresh filtered water with the internal water dispenser. Fill your cup, pitcher or even a small sauce pot.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app2 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your refrigerator remotely, track energy and filter usage, use with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues like temperature changes. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 8.6 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 17.9 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 26.5 cu.ft. |
Convenience
| ADA Compliant | Yes |
Cooling
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Evaporator | 1 |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Temperature Sensors | 2 |
| Type | No |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 632 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | No |
| Drawers/Shelves | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Ice Bin / In-Door Ice | Yes |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174039274 |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Cool Guard | Yes |
| Crisper Bins | 2 Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Folding Shelf | no |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Handle Type | Bar |
| No. of Door Bins | 8 Total (2 Adjustable Gallon Sized) |
| No. of Shelves | 4 Split (4 Fixed) |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 2.5 lbs. (F/Cubed) |
| Dispenser Type | Internal Water Dispenser |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 4.0 lbs |
| Water Filter | LT1000P |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 291 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 72" x 31" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 72" x 31" |
| Depth (Draw Open Fully without Handle) | 48.88" |
| Depth (to Hinge Cover) | 18.25" |
| Depth with Handles | 31.63" |
| Depth without Door | 24.75" |
| Depth without Handles | 29.12" |
| Height (Floor to Top of Drawer) | 70.25" |
| Height to Top of Case | 68.88" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.25" |
| Standard Depth | No |
| Width (Door Fully Open without Handle) | 56.75" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 40" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 331 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 331 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 574.06 lbs. |
| Total of Cubes | 46.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 574.06 lbs. |
You might also like these best sellers...















