$1,999.00
29 cu ft. French Door Refrigerator with Slim Design Water Dispenser - LRFWS2906V
$1,999.00
Key Features
Make Ice Without Making Ice
More Chilled Water
Sleek Design
Easy in. Easy out.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Make Ice Without Making Ice
Our built-in icemaker automatically makes ice cubes, so that you always have ice on hand for those hot summer days or when entertaining at home.
More Chilled Water
Skip the water pitcher settings inside your fridge and reclaim that space because the dispenser holds a half gallon (8 glasses) of cool, filtered water at the ready – our largest chilled water capacity yet.
Sleek Design
Streamlined dispenser with only water (no ice) is flush and sleek while the easy-pull freezer handle and PrintProof™ finish offer style and convenience.
Easy in. Easy out.
The Smart Pull® Handle makes opening and closing the freezer quick and easy. All it takes is a simple lift of the handle for effortless access to your freezer.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 9.5 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 19.5 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 29 cu.ft. |
Convenience
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Door Cooling+ | Yes |
| Evaporator | 1 |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
| Type | LINEARCooling™ |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 653 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Ice Bin / In-Door Ice | Ice Bin |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Compressor (Parts Only) | Smart Inverter Compressor 5 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174011225 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Contour Door | Yes |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crisper |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Handle Type | Bar |
| No. of Bins | 6 total (2 adjustable gallon sized) |
| No. of Shelves | 4 Split |
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
| Series | LG |
| Type | French Door Ext. Water |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 2.5 lbs |
| Dispenser Light | Yes |
| Dispenser Type | Integrated Tall Water Dispenser |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 4.0 lbs |
| IcePlus™ Production (lbs) | 2.7 lbs |
| Water Filter | LT1000P |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 295 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth (Total with Door Open) | 48.63" |
| Depth with Handles | 36.25" |
| Depth without Door | 29.88" |
| Depth without Handles | 33.75" |
| Height to Top of Case | 68.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 69.75" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 335 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 335 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 58.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
| Total of Cubes | 58.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
You might also like these best sellers...


























