$2,999.00
14.3 cu. ft. Kimchi/Specialty Food French Door Refrigerator - LRKNS1400V
$2,999.00
Key Features
Precise, Flexible Cooling for Specialty Foods
Stay Cool With Adjustable Temperature Settings
Innovative Cooling to Keep Food Fresh
Great Light
Organized Space with Enough Room for Everything
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Precise, Flexible Cooling for Specialty Foods
Forced-air circulation keeps meat, seafood, wines & cheese fresh with precise temperature control.
Stay Cool With Adjustable Temperature Settings
Choose from fridge or freezer up top & 3 settings in drawers to keep produce, meat & seafood fresh.
Innovative Cooling to Keep Food Fresh
Cooling Care blasts cold air every 6 seconds, while a Freshness Guard Cover reduces cold air loss.
Great Light
LED lighting recessed on top provide an exceptionally bright interior and saves energy over traditional lighting.
Organized Space with Enough Room for Everything
Stay organized with multiple compartments, temperature zones and sealed containers.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Refrigerator (cu.ft.) | 14.3 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 14.3 cu.ft. |
Cooling
| Compressor Type | Linear Compressor |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Temperature Sensors | 7 |
| Type | Fermentation Mode, Normal fermentation, Kimchi+ fermentation, Storage Mode, Produce & Meat/Fish |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 269 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Limited Warranty & UPC
| UPC | 048231807739 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Platinum Silver |
| Handles | Track Handle |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| No. of Bins | 14 |
Summary
| Series | LG |
| Type | Kimchi (Stand) |
Temperature Range (°F)
| Fridge | (Low 1.0℃/33℉, Medium 2.0℃/35℉, High3.0℃/37℉ ). |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 73.88 in. |
| Length | 32.88 in. |
| Weight | 266 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 31 7/8" x 73 7/8" x 32 7/8" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 31 7/8" x 73 7/8" x 32 7/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 44.63" |
| Depth with Handles | 31.5" |
| Depth without Door | 26.88" |
| Depth without Handles | 31.5" |
| Height to Top of Case | 70" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.75" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 34.5" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 34.5" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.88 in. |
| Shipping Height | 78.88 in. |
| Shipping Length | 37.88 in. |
| Shipping Weight | 306 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 306 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 515.43 lbs. |
| Total of Cubes | 41.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 515.43 lbs. |
You might also like these best sellers...






























