$2,797.00
Was$4,399.00Save $1,602.00 (36%)
26 Cu. Ft. Counter-depth French Door Refrigerator - Stainless Steel - LRYKC2606S
















Product Video

360 View
$2,797.00
Was$4,399.00Save $1,602.00 (36%)
Depth : Counter Depth
Current Rebates
Key Features
MAX Out Your Chill
Consistent Temps from Top to Bottom
IcePlus™
MAX Out Your Style
MAX Out Your Space. MAX Out Your Fit
Knock Twice to See Inside
Welcome Lighting
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
MAX Out Your Chill
The first refrigerator with four types of ice.1 Touch the dispenser on the door to get cubed or crushed ice in an instant. Two additional ice makers in the freezer produce mini cubed ice and LG’s exclusive slow-melting, round Craft Ice™. Craft Ice™ helps all kinds of beverages taste their best for longer, from craft cocktails2 to soft drinks to iced coffee. A generous supply of mini cubed ice is the perfect answer for filling water bottles or delivering a quick chill.
Consistent Temps from Top to Bottom
Located in the top of the fresh food section, the Door Cooling + vent extends the reach of LG’s Smart Cooling system. Blasts of cool air reach all areas of the refrigerator—including the door—to help maintain consistent temperatures from top to bottom and help keep all foods fresh and flavorful.
IcePlus™
Turn on IcePlus™ to kick ice production into high gear by automatically lowering freezer temperatures to the coldest setting for 24 hours.
MAX Out Your Style
With the capacity you typically get in a standard-depth refrigerator packaged in a sleek, counter-depth design that blends seamlessly with surrounding cabinets, you sacrifice nothing on either front. The look is seamless, the storage, spacious—but that’s just the beginning.
MAX Out Your Space. MAX Out Your Fit
Built-In Style. Full-Size Capacity. LG delivers the ultra-large, 26 cu. ft. capacity of a standard-depth fridge in a counter-depth design for a seamless, built-in look.
Knock Twice to See Inside
Our latest Mirror InstaView® window has a sleek design to reflect your style. With just two quick knocks on the glass panel, you can illuminate the contents within and see inside your refrigerator
Welcome Lighting
Modern, flat panel design creates a contemporary vibe with a smooth, minimalist look. Enhanced with discreet LED-lit pocket handles that offer easy access and tech-forward style. Built-in sensors automatically illuminate the pocket handle LED lights as you approach, so you can locate late-night snacks without having to turn on the lights.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your refrigerator remotely, track energy and filter usage, use with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues like temperature changes. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Organize Your Freezer.
The 3-Tier Organization™ Freezer system can keep food organized and easily accessible. Now you can prioritize what's in your freezer so you can find anything fast.
Fresher is Better.
Multi-Air Flow System is designed to maintain superior humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer. Digital sensors constantly monitor conditions within the refrigerator and strategically-placed vents in every section to help surround your food with cool air no matter where you put it.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 8.6 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 16.9 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 25.5 cu.ft. |
Convenience
| ADA Compliant | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Compressor Type | Smart Inverter |
| Evaporator | Yes (1) |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Temperature Sensors | 3 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 699 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawers/Shelves | 3-Tier Organization |
| Freezer Handle | SmartPull™ Pocket Handle |
| Freezer Light | Upper (LED Lighting) / Lower (No) |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174034828 |
Materials and Finishes
| Insulation | Low GWP and Zero ODP Blowing Agent |
| All Available Colors | PrintProof™ Black Stainless Steel, PrintProof™ Stainless Steel |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Handle Light | Yes |
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Cool Guard | Yes |
| Crisper Bins | 2 Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Folding Shelf | 1 |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Handle Type | |
| No. of Door Bins | 8 Total (2 Adjustable Gallon Sized) |
| No. of Bins | 4 (Left door), 4 (Right door) |
| No. of Shelves | 4 split (3 Fixed + 1 Retractable) |
| Shelf Construction | Spill protector/Tempered glass |
| Temperature Control Pantry | Yes |
Summary
| Display Type | Smooth Touch Control / White LED |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Water & Ice System
| In-Door Ice Maker Ice Type | Cubed / Crushed |
| Craft Ice™ Daily Ice Production | 63 lbs |
| Daily Ice Production (lbs) | 3.0 lbs / 3.3 (Ice Plus) 0.7 lbs (Clear big ice) 1.5 lbs (Cubed mini ice) |
| Dispenser Light | Yes |
| Dispenser Type | UVnano™ Ice & Water Dispenser |
| Dual Ice with Craft Ice™ | Yes |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 3.0 + 3.8 + 4.0 lbs |
| Water Filter | LT1000P |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 291 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 72" x 31" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 72" x 31" |
| Depth (Draw Open Fully without Handle) | 48.87" |
| Depth (to Hinge Cover) | 18.25" |
| Depth (Total with Door Open) | 43.62" |
| Depth without Door | 24.75" |
| Depth without Handles | 29.12" |
| Height to Top of Case | 68.87" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.25" |
| Standard Depth | No |
| Width (Door Fully Open without Handle) | 56.75" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 331 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 331 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 574.06 lbs. |
| Total of Cubes | 46.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 574.06 lbs. |
You might also like these best sellers...















