33- Inch Wide French Door Refrigerator with Beverage Chiller Compartment - 22 Cu. Ft. - MFI2269FRW
33- Inch Wide French Door Refrigerator with Beverage Chiller Compartment - 22 Cu. Ft.
Model: MFI2269FRW











33- Inch Wide French Door Refrigerator with Beverage Chiller Compartment - 22 Cu. Ft.
Model: MFI2269FRW
Replaced By
33-inch Wide French Door Refrigerator - 22 cu. ft.
Model: WRFF5333PW

$1,697.00
Was$2,399.00Save $702.00 (29%)
Key Features
Fingerprint Resistant Stainless Steel
PowerCold Feature
Beverage Chiller Compartment
Temperature-Controlled Wide-N-Fresh Deli Drawer
BrightSeries LED Lighting
10-Year Limited Parts Warranty on the Compressor
Humidity-Controlled FreshLock Crispers
Designed, Engineered, and Assembled in the U.S.A.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Fingerprint Resistant Stainless Steel
Easy-to-clean, fingerprint resistant stainless steel finish keeps your refrigerator looking as good on the outside as it works on the inside. Material Specs - Door: Fingerprint Resistant Stainless Steel, Handle: Stainless Steel
PowerCold Feature
Somewhere between the grocery store and home cold food becomes not so cold- that’s where Maytag comes in. The PowerCold® feature gets everything in your refrigerator back to nice and cold, nice and quick.
Beverage Chiller Compartment
The Beverage Chiller compartment is up to 4°F colder than the rest of the refrigerator so there's always a cool, refreshing drink whenever you need it.
Temperature-Controlled Wide-N-Fresh Deli Drawer
Complete with temperature controls, the Wide-N-Fresh deli drawer is the ideal size for large party platters and deli trays.
BrightSeries LED Lighting
Our long-lasting BrightSeries LED lighting is engineered to cast a brighter, whiter light inside the refrigerator.
10-Year Limited Parts Warranty on the Compressor
Our 10-year limited parts warranty on the compressor covers the heart of the refrigerator, so you know you can count on it to keep all your food cold for years.
Humidity-Controlled FreshLock Crispers
Humidity-controlled FreshLock crispers help keep your greens tasting great and your fruits full of flavor.
Designed, Engineered, and Assembled in the U.S.A.
From Amana, Iowa to you, these Maytag refrigerators are designed, engineered and assembled in the U.S.A.
Factory-Installed Ice Maker
A factory-installed ice maker churns out all the ice cubes you need, all year round.
10-Year Limited Parts Warranty
Specifications
Dimensions
| Freezer Volume | 5.83 cu. ft. |
| Refrigerator Volume | 15.88 cu. ft. |
| Capacity | 21-71/100 |
| Depth Closed Excluding Handles | 31-7/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.0 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68-1/2 in |
Configuration and Overview
| Counter Depth | No |
| Number of Doors | 3 |
| Counter Depth | No |
| Number of Doors | 3 |
| Advance Foam Insulation | 99.9% lower Global Warming Potential and Better Energy Performance |
| Counter Depth | No |
| Number of Doors | 3 |
Appearance
| Door Style | Contour |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| LCD Touch Screen | No |
| Door Style | Contour |
| Reversible Door | Yes |
| Cabinet Finish | Textured |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Lockout | Yes |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| Location of Controls | Exterior Dispenser |
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Automatic Defrost | Yes |
Refrigerator Details
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Supplementary Containers | No |
| Lighting | LED |
Dispenser Details
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
| Dispenser Options | Filtered Water |
| Types of Ice | Cubed |
Icemaker Details
| Icemaker Location | Refrigerator |
| Icemaker Location | Refrigerator |
| Icemaker Location | Refrigerator |
Certifications
| Energy Star® Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
| Energy Star® Qualified | No |
Freezer Compartment
| Door Bins | No |
| Door Bins | No |
| Freezer Type | 2 Tier |
| Door Bins | No |
| Light | LED |
Icemaker
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker | Factory Installed |
Other
| Freezer Volume | 5.83 cu. ft. |
| Refrigerator Volume | 15.88 cu. ft. |
| Capacity | 21-71/100 |
| Freezer Volume | 5.83 cu. ft. |
| Refrigerator Volume | 15.88 cu. ft. |
| Capacity | 21-71/100 |
| Freezer Volume | 5.83 cu. ft. |
| Refrigerator Volume | 15.88 cu. ft. |
| Capacity | 21-71/100 |
Dimensions & Weight
| Depth Closed Excluding Handles | 31-7/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.0 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68-1/2 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 31-7/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.0 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68-1/2 in |
| Width | 32.63 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 34.5 in. |
| Weight | - |
| Cabinet Width | 32-5/8 in |
| Cutout Height | 69.0 in |
| Cutout Width | 33.0 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 31-7/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 34-1/4 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.0 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68-1/2 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 70-1/8 in |
Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Configuration
| Installation Configuration | Freestanding |
Filter Details
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Produce Preserver | Yes |
Freezer Details
| Freezer Number of Shelves | 0 |
Refinements
| Features | FreshFlow™ Produce Preserver |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.63 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 39.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 566.83 lbs. |
| Total of Cubes | 45.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 566.83 lbs. |
Where to Buy Maytag Appliances in Missouri.















