Series 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator - PWE23KSDSS
Series 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator
Model: PWE23KSDSS























Product Video

Series 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator
Model: PWE23KSDSS
Depth : Counter Depth
Replaced By
Ge Profile⢠Energy Star® 23.1 Cu. Ft. Counter-depth Fingerprint Resistant French-door Refrigerator
Model: PWE23KYNFS

$3,299.00
Was$3,499.00Save $200.00 (6%)
Key Features
Factory-installed icemaker with water filtration system
Internal water dispenser
In-the-door controls with actual-temperature display
Two adjustable-humidity drawers and 1 full-width adjustable-temperature drawer
Advanced water filtration uses RPWF replacement filter
Counter-depth design
TwinChill evaporators
Showcase LED lighting
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Internal water dispenser
Delivers filtered water with one touch
In-the-door controls with actual-temperature display
Two adjustable-humidity drawers and 1 full-width adjustable-temperature drawer
Advanced water filtration uses RPWF replacement filter
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all usersā water)
Counter-depth design
Offers a built-in look by fitting nearly flush with surrounding cabinetry
TwinChill evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Showcase LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food doors to spotlight foods inside the refrigerator and in the freezer
Drop-down tray
Allows for extra door storage when you need it and tucks away when you donāt
Quick Space shelf
Functions as a normal full-sized shelf when needed and easily slides down for instant storage flexibility
TwinChill⢠evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
FEATURES
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | Internal Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Factory-Installed |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Performance Features | Sabbath Mode Capable |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Inside left door |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total (w/ Utility Basket) |
| Temperature Management System | TwinChill⢠Evaporators |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Drop Down Tray |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total - Glass with Silver Trim |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting - Showcase LED (2) |
| Exterior Style | Counter-Depth |
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting 7 |
| Configuration | French Door |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Dispenser Features | Internal Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity Drawers |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable; 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 4 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Deli Pan |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Water Filtration | Advanced Filtration System (RPWFE) |
| Water Filtration | Removes Pharmaceuticals |
APPEARANCE
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 333 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Approximate Shipping Weight | 363 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.625 in |
| Case Depth Without Door | 24.375 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 28.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 31 1/4 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 333 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 373 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 373 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 561.61 lbs. |
| Total of Cubes | 45.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 561.61 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.90 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.10 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.














