$3,099.00
Was$4,199.00Save $1,100.00 (26%)
LG STUDIO 27 cu. ft. Smart Counter-Depth MAX™ French Door Refrigerator - SRFB27W3


























Product Video

360 View
LG STUDIO 27 cu. ft. Smart Counter-Depth MAX™ French Door Refrigerator
Model: SRFB27W3
$3,099.00
Was$4,199.00Save $1,100.00 (26%)
Current Rebates
Key Features
A Look as Bold as You Are
Hardware That Fits Your Aesthetic
Clean Lines for Brilliant Design
Unique Water Dispenser Design
Keep Food as Fresh as You Are
Stay Cool with Door Cooling+
Unique Color. Extra Cool.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
A Look as Bold as You Are
LG STUDIO’s exclusive Essence White finish brings a sophisticated and timeless look to your home. With its versatility and ability to pair with any aesthetic, the possibilities it brings to your space are truly endless.
Hardware That Fits Your Aesthetic
Elevated light bronze handles¹ and knobs accentuate your space, making them the perfect match for your next kitchen design upgrade.
Clean Lines for Brilliant Design
A counter-depth design delivers a sleek, built-in look that elevates any space, without sacrificing storage. The ultra-large 27 cu. ft. interior is LG’s largest counter-depth fridge capacity—perfect for holding the charcuterie board for your next dinner party.
Unique Water Dispenser Design
Experience the simple convenience of fresh filtered water without compromising your design vision, thanks to a hidden internal water dispenser.
Keep Food as Fresh as You Are
You keep it creative in the kitchen, and LG Linear Cooling™ makes sure your food stays cool, too. The Linear Compressor reacts quickly to maintain temperatures within 1°F of the setting to help keep produce fresher longer and to help preserve all foods fresh and flavorful.²
Stay Cool with Door Cooling+
The Door Cooling+ vent extends the reach of LG STUDIO’s Smart Cooling system. Blasts of cool air reach all areas of the refrigerator—including the door—to help maintain consistent temperatures from top to bottom. It helps keep all foods fresh and flavorful and keeps produce fresh longer.
Unique Color. Extra Cool.
A Cool Guard metal interior panel wall helps maintain cold air while adding a premium look, thanks to LG STUDIO’S unique charcoal gray interior.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home.3 Manage and monitor your refrigerator remotely, track energy and filter usage, use with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues like temperature changes. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Always Ready With Ice
A built-in icemaker automatically makes ice cubes, so you’ll always have ice on hand for iced coffees, smoothies or your next big dinner party.
Let It Shine
LED lighting panels located inside the refrigerator provide an exceptionally bright interior and save energy over traditional lighting.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Other
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 32" |
| Counter Depth | Yes |
| Door Edge Clearance with Handle | 4.25" |
| Door Edge Clearance without Handle | 2.25" |
| Installation Clearance | Sides 1/8", Top 1", Back 2" |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 8.7 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 17.8 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 26.5 cu.ft. |
Convenience
| Sabbath Mode | Yes |
Cooling
| Door Cooling+ | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| Freezer Handle | LG Studio Handle (SmartPull™) |
| Freezer Light | Premium LED |
| Ice Bin / In-Door Ice | Icemaker & Ice bin in the freezer |
Limited Warranty & UPC
| Limited Warranty | 6-10 Years on Linear / Inverter Compressor (Parts Only) |
| UPC | 195174070116 |
Materials and Finishes
| Handle Finish | Light Bronze |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
| Handles | Matching LG Studio Handle |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Cool Guard | Yes |
| Crisper Bins | 2 Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| No. of Bins | 8 |
| No. of Shelves | 4 Split (3 Fixed + 1 Folding) |
| Shelf Construction | SpillProtector™ Tempered Glass |
| Temperature Control Pantry | Yes |
Summary
| LG STUDIO | Yes |
| Series | LG STUDIO |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70.25 in. |
| Length | - |
| Weight | 254 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 32" |
| Depth (Total with Door Open) | 43.62" |
| Depth with Handles | 31.75" |
| Depth without Door | 24.87" |
| Depth without Handles | 29.25" |
| Height to Top of Case | 68.87" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.25" |
| Standard Depth | No |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.87" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 75.25 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 294 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 294 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Studio Appliances in Missouri.
















