36-Inch Built-in Stainless Steel Professional French Door Bottom Freezer - T36BT920NS
36-Inch Built-in Stainless Steel Professional French Door Bottom Freezer
Model: T36BT920NS














36-Inch Built-in Stainless Steel Professional French Door Bottom Freezer
Model: T36BT920NS
Key Features
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
Filtered Automatic Ice Maker
All-Leg Leveling for quicker installation
New All-Leg Leveling can save professionals up to 30 minutes on installation.
Quick Chill
Diamond Ice made with twist tray technology provides unique shaped iceClose
Filtered Automatic Ice MakerClose
Delicate Produce Bins provide expanded storage and protects sensitive fruits and vegetables.
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker.
Filtered Automatic Ice Maker
All-Leg Leveling for quicker installation
All-leg leveling allows for quicker and faster installation.
New All-Leg Leveling can save professionals up to 30 minutes on installation.
Quick Chill
Diamond Ice made with twist tray technology provides unique shaped iceClose
Filtered Automatic Ice MakerClose
Delicate Produce Bins provide expanded storage and protects sensitive fruits and vegetables.
Diamond Ice made with twist tray technology provides unique shaped ice
All-Leg Leveling enables faster installation
Specifications
General
| Ice Maker | Yes |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 19.4 Cu Ft |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Refrigerator Gross Capacity | 13.9 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 5.5 Cu Ft |
| Total Unit Gross Capacity | 19.4 Cu Ft |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 7 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 3 lbs |
| SuperCool | yes |
| SuperFreeze® | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | yes |
| Sabbath Mode | yes |
| Number of Adjustable Glass Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
| Camera | no |
Other
| Ice Maker | Yes |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 19.4 Cu Ft |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Refrigerator Gross Capacity | 13.9 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 5.5 Cu Ft |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 83.75 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 519 lbs. |
| Gross Weight | 519.000 lbs |
| Power Cord Length | 118" |
| Power Cord Length | 118" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 88.75 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 559 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 559 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 533.12 lbs. |
| Total of Cubes | 42.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 533.12 lbs. |
Where to Buy Thermador Appliances in Missouri.
















