25.5 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator - FGSS2635TD
25.5 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: FGSS2635TD















25.5 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator
Model: FGSS2635TD
Depth : Standard Depth
Replaced By
25.6 Cu. Ft. 36" Standard Depth Side by Side Refrigerator
Model: GRSS2652AD

$1,849.00
Was$2,099.00Save $250.00 (12%)
Key Features
Smudge-Proof® Black Stainless Steel
Chill Drawer
Store-More™ Freezer Capacity
Adjustable Interior Storage
PureSource Ultra®II Ice & Water Filtration
PureAir Ultra® Filters
Store-More™ Humidity-Controlled Crisper Drawers
Store-More™ Glass Shelves with Metallic Trim
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Smudge-Proof® Black Stainless Steel
Practical has never looked so stylish with Smudge-Proof® Black Stainless Steel, a beautiful new finish with an easy-to-clean fingerprint resistant surface.
Chill Drawer
Cold air from the freezer is used to quickly cool food and drinks. Includes temperature control settings.
Store-More™ Freezer Capacity
Improved design give you more usable freezer capacity than ever before.
Adjustable Interior Storage
Over 100 ways to organize and customize your refrigerator. Details vary by model.
PureSource Ultra®II Ice & Water Filtration
Discover how our genuine filtration works to keep your water cleaner. PureSource Ultra® II Water Filters remove 99.3% of lead and 99.9% of cysts from your household water.
PureAir Ultra® Filters
Keeps the air cleaner and fresher.
Store-More™ Humidity-Controlled Crisper Drawers
Keep your fruits and vegetables fresh in our humidity-controlled crisper drawers.
Store-More™ Glass Shelves with Metallic Trim
More space to store your food with edge-to-edge shelves.
Multi Level LED Lighting
Corner to corner LED lighting throughout the refrigerator for better visibility.
Store-More™ Gallon Door Bins
Door storage gives you room for larger items — like a gallon of milk.
Specifications
Other
| Annual Energy | 709 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Prop 65 Label | No |
| Refrigerant Type | R-134 |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 9.03 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 16.54 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 25.5 Cu. Ft. |
Controls
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Digital Display | No |
| Door Ajar Alarm | No |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Water Filter Indicator | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | No |
| UL Listed | Yes |
Dispenser
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Dispenser | Yes |
| Light Control | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Exterior
| Cabinet Finish | Textured |
| Door Stops | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Black Stainless Steel |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Left Rear Bottom |
Garage Ready
| Baskets / Bins Color | Clear |
| Interior Lighting | LED |
| Pizza / Ice Cream Shelf | Yes |
| Pizza Bin | Yes |
| Shelf Material | Wire |
| Number of Baskets / Bins | 2 |
| Number of Fixed Door Bins | 4 |
| Number of Fixed Shelves | 2 |
Ice Maker
| Ice Maker | Yes |
Refrigerator
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | Yes |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Other Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 3 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 69 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 294.5 lbs. |
| Height With Hinge | 70 1/8" |
| Height Without Hinge | 69 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 50" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 74 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 334.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 334.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 47.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 589.73 lbs. |
| Total of Cubes | 47.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 589.73 lbs. |
Dimensions and Volume
| Height Without Hinge | 69 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 50" |
| Freezer Capacity | 9.03 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 16.54 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 25.5 Cu. Ft. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.
















