22.0 Cu. Ft. Counter-Depth Side-by-Side Refrigerator - FPSC2278UF
22.0 Cu. Ft. Counter-Depth Side-by-Side Refrigerator
Model: FPSC2278UF


22.0 Cu. Ft. Counter-Depth Side-by-Side Refrigerator
Model: FPSC2278UF
Replaced By
Key Features
SpaceWise® Organization System
Chill Drawer
Fresh Drawers
Professional-Grade Design
Get a built in look with counter-depth design
Smudge-Proof® Stainless Steel
Multi-level LED Lighting
PureSource Ultra® II Ice Maker with Slim Design
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
SpaceWise® Organization System
Our SpaceWise® Organization System makes it easy to keep food organized and accessible, with adjustable door bins that provide flexibility and deeper adjustable shelves than traditional counter-depth side-by-side refrigerators, which offer storage capacity where you need it most.
Chill Drawer
Our chill drawer with adjustable temperature control quickly cools food and drinks at the "colder" setting and converts to a deli and meat drawer at the "cold" setting.
Fresh Drawers
Our fresh drawers feature adjustable humidity controls
Professional-Grade Design
Durable hardware and professional-grade design features including smoky door bins, door bin liners, glass shelving with metallic trim, and a distinctive handle lend a high-quality look to your kitchen.
Get a built in look with counter-depth design
Our counter-depth refrigerator gives you the built in look without the remodel, and gives you over 4 inches of kitchen floor space back compared to standard side-by-side refrigerators.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Multi-level LED Lighting
Sleek multi-level LED lighting brightens every level of your refrigerator so it's easy to find what you're looking for, and our signature ramp up lighting effect offers an elegant touch every time you open the door.
PureSource Ultra® II Ice Maker with Slim Design
Store up to four pizza boxes alongside the slim ice maker design that gives you more usable freezer capacity.
Exterior Water and Ice Dispenser
Easily access fresh drinking water and cold ice without opening your refrigerator or freezer.
PureSource Ultra® II Ice & Water Filtration
Remove 99.3% of lead and 99.9% of cysts from your household water with a genuine water filter.
PureAir Ultra® Air Filter
Fresh air offers great taste. Our PureAir Ultra® air filters effortlessly keep the food in your refrigerator tasting fresh by removing odor particles with fast-acting, highly absorbent carbon technology.
Hanging Can Rack
Easily access you cold, canned beverages with the Frigidaire Professional can rack
Controls on Ice and Water Dispenser
Easily regulate both fresh food and freezer sections with LCD temperature controls on the ice and water dispenser that offer temperature adjustments with the touch of a button.
Controls on side of refrigerator door
Quickly adjust temperatures with an easily accessible electronic control panel located on the side of the refrigerator, while creating a streamlined exterior look
Metallic Freezer Baskets
Metallic freezer baskets keep frozen foods organized and accessible.
Glass Freezer Shelves
Easy-to-clean glass freezer shelves with metallic accents allow you to quickly to find your frozen favorites.
PowerPlus Freeze
Quickly freeze whatever you store to keep foods at their freshest.
Automatic Alerts
Alerts you if the door is left open, if the temperature rises or if the power goes out so your food stays at its optimal temperature.
Specifications
Controls
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Water Filter Indicator | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | No |
| UL Listed | Yes |
Dispenser
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Dispenser | Yes |
| Light Control | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Exterior
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Stops | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Left Rear Bottom |
Garage Ready
| Baskets / Bins Color | Smokey |
| Interior Lighting | LED |
| Pizza / Ice Cream Shelf | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Baskets / Bins | 2 |
| Number of Fixed Door Bins | 1 |
| Number of Fixed Shelves | 2 |
Ice Maker
| Ice Maker | Yes |
Refrigerator
| Air Filter Included | Yes |
| Air Filtration | Yes |
| Crisper Color | Smokey |
| Dairy Bin | Yes |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | Smokey |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable 2 Liter Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Condiment Door Bins | 1 |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
Other
| Annual Energy | 674 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Refrigerant Type | R-134 |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 7.9 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 14.1 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 22 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 69 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 308.75 lbs. |
| Height With Hinge | 70" |
| Height Without Hinge | 69 7/8" |
| Width of Cabinet | 36" |
| Depth With Door | 27 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 45" |
| Depth With Door and Handle | 30 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 74 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 348.75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 348.75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 482.5 lbs. |
| Total of Cubes | 38.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 482.5 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Professional Appliances in Missouri.

















