16 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator With Premium Led Lights - LTN16385PL
Key Features
Capacity, 16 cu.ft.
Humidity Control Crispers
LED Lighting
Sophisticated Style & Design
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Capacity, 16 cu.ft.
Humidity Control Crispers
LED Lighting
Sophisticated Style & Design
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| No. of Shelves | 1 Plastic |
| No. of Door Bins/Construction | 2 (Fixed) Clear |
DIMENSIONS/CLEARANCES/WEIGHT
| Depth with Handles | 27 1/2" |
| Depth without Handles | 25 1/2" |
| Depth without Door | 22 3/4" |
| Depth (Total with Door Open) | 49" |
| Height to Top of Case | 68 1/2" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 2/5" |
| Width | 30 3/10" |
| Weight (Unit/Carton) | 189 lbs./206 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 31 3/5" x 72 12/25" x 29 21/25" |
CAPACITY
| Refrigerator | 11.5 cu. ft. |
| Freezer | 4.2 cu. ft. |
| Total | 15.7 cu. ft. |
FEATURES
| Cooling System | Multi-Air-Flow™ Technology |
| Temperature Controls | Electronic Sensor |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Display | Internal |
WARRANTY
| UPC | 048231784450 |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 7 Years on the Sealed System |
MATERIALS AND FINISHES
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Available Colors | Platinum (PL) |
| Door | All Round |
| Handle Design | Curved (Bolivar Handle) |
| Insulator | Cylclo-pentane |
REFRIGERATOR
| No. of Shelves | 3 Tempered Glass |
| Multi-Air-Flow™ Technology | Yes |
| No. of Door Bins/Shelves | 4 Full (Clear) |
| Humidity Crisper | Yes |
SUMMARY
| Door Type | Top Mount Freezer |
| Total Capacity | 15.7 cu. ft. |
| Size (W x H x D) | 30 3/10" x 69 2/5" x 27 1/2" |
You might also like these best sellers...



















