$629.00
18 CF Top Mount Refrigerator, Glass Shelves, Ice Maker Ready, ESTAR - MRT18S3ABB
$629.00
Key Features
This refrigerator offers 18 cu. ft. of storage space for fresh and frozen foods.
The Humidity-Controlled Crisper Bins keep produce fresh, organized, and accessible.
Features an electronic control panel for quick and easy temperature adjustments.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
This refrigerator offers 18 cu. ft. of storage space for fresh and frozen foods.
The Humidity-Controlled Crisper Bins keep produce fresh, organized, and accessible.
Features an electronic control panel for quick and easy temperature adjustments.
Specifications
General Features
| Model Number | MRT18S3ABB |
| Color | Black |
| UPC | 810040945519 |
| Model Number | MRT18S3AST |
| UPC | 810040945526 |
| Color | Stainless Steel |
| Model Number | MRT18S3AWW |
| UPC | 810040945502 |
| Color | White |
Features
| Capacity | 18 cu. ft |
| Refrigerator Capacity | 14 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 4 cu. ft. |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Electronic |
| Lighting Type | LED |
| Handle Type | Recessed |
| Door Alarm | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| No. of Shelves | 3 |
| Door Bin Color | White |
| No. of Door Bins | 4 |
| Door Bin Material | Plastic |
| Defrost Type | Automatic |
| Garage Ready | Yes |
| Capacity | 18 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity | 14 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 4 cu. ft. |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Electronic |
| Lighting Type | LED |
| Handle Type | Recessed |
| Door Alarm | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| No. of Shelves | 3 |
| Door Bin Color | White |
| No. of Door Bins | 4 |
| Door Bin Material | Plastic |
| Defrost Type | Automatic |
| Garage Ready | Yes |
| Capacity | 18 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity | 14 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 4 cu. ft. |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Electronic |
| Lighting Type | LED |
| Handle Type | Recessed |
| Door Alarm | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| No. of Shelves | 3 |
| Door Bin Color | White |
| No. of Door Bins | 4 |
| Door Bin Material | Plastic |
| Defrost Type | Automatic |
| Garage Ready | Yes |
Performance
| Energy Star | Yes |
| Annual Energy Consumption | 362 kWh/yr |
| Voltage | 115 V |
| Noise Level | 43 dB |
| Operating Temperature Range | R: 34°F to 44°F / F: -7°F |
| Energy Star | Yes |
| Annual Energy Consumption | 362 kWh/yr |
| Voltage | 115 V |
| Noise Level | 43 dB |
| Operating Temperature Range | R: 34°F to 44°F / F: -7°F |
| Energy Star | Yes |
| Annual Energy Consumption | 362 kWh/yr |
| Voltage | 115 V |
| Noise Level | 43 dB |
| Operating Temperature Range (°F) | R: 34°F to 44°F / F: -7°F |
Warranty
| Warranty | 2 Year Limited |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Warranty | 2 Year Limited |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 160.9 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...


















