33-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 20 cu. ft. - WRT311FZDZ
33-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 20 cu. ft.
Model: WRT311FZDZ



















33-inch Wide Top Freezer Refrigerator - 20 cu. ft.
Model: WRT311FZDZ
Key Features
Optional Icemaker Kit
Frameless Glass Shelves
Flexi-Slide™ Bin
Humidity-Controlled Crispers
LED Interior Lighting
Electronic Temperature Controls
Freezer Temperature Controls
Quiet Cooling
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Optional Icemaker Kit
This optional icemaker (W11517113, sold separately) adds convenient, easily accessible ice without having to worry about refilling ice trays.
Frameless Glass Shelves
Store more items on each shelf with wall-to-wall frameless glass shelves in the fridge and freezer, which offer greater storage flexibility.
Flexi-Slide™ Bin
Make space for tall items with the bin that quickly and easily moves side-to-side for convenient storage options.
Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.
Electronic Temperature Controls
Choose the ideal temperature for whatever foods you’re storing with convenient, up-front controls.
Freezer Temperature Controls
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment.
Quiet Cooling
Keep noise down in the kitchen with a design that provides quiet cooling.
Dairy Bin
Easily access butter, cheese and other dairy products in a bin made to help keep them fresh.
Fingerprint resistant
Available in a stainless steel finish, easy-to-clean steel resists fingerprints and smudges.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 513.15 lbs. |
| Total of Cubes | 41.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 513.15 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Flat |
| Hidden Hinge | No |
| Reversible Door | Yes |
| Cabinet Color | Grey |
| Door Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | Right |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 Black |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
| Door Style Configuration | Top Mount |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Filter Details
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Location | N/A |
Refrigerator Details
| Deli Drawer | 1 Flexi-Slide Bin |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Partial-Width |
| Liner Finish | White Opaque |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 2 Adjustable Full-Width Glass |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy, 1 Fixed Full-Width, 1 Fixed Partial-Width Flip-Up Storage, 3 Adjustable Partial-Width Gallon |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Drawer/Basket | None |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Wire |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11729596 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 66.25 in. |
| Length | 32.88 in. |
| Weight | 227 lbs. |
| Gross Weight | 227 lbs |
| Cabinet Width | 32.5 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 30.625 in |
| Depth Closed Including Handles | 32.875 in |
| Depth Excluding Doors | 28.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 62.25 in |
| Height To Top Of Cabinet | 65.5 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 66.25 in |
| Net Weight | 178.2 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.8 in. |
| Shipping Height | 67.9 in. |
| Shipping Length | 37.88 in. |
| Shipping Weight | 267 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 267 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Freezer Capacity Volume | 6.09 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
Refinements
| Features | LED Lighting, External Ice & Water Dispenser, EZ Connect Icemaker Kit Compatible, Flexi-Slide™ Bin, Humidity-Controlled Crispers, ADA Compliant |
Features
| Refrigerator Features | ADA Compliant, EZ Connect Icemaker Kit Compatible, External Ice & Water Dispenser, Flexi-Slide™ Bin, Humidity-Controlled Crispers, LED Lighting |
Capacity
| Volume | 47.725 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.















