$1,480.00
24" Wide Kegerator - SBC635M7NK
$1,480.00
Key Features
Commercially approved
Automatic defrost
Ideal beer temperature
Fully finished black cabinet
Full-sized beer dispenser
Reversible door
Casters included (ships unassembled)
Top guard rail (ships unassembled)
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost operation
Ideal beer temperature
Operates between 33º and 50ºF to keep a variety of beers stored at just the right serving temperature
Fully finished black cabinet
Allows the beer dispenser to be used freestanding
Full-sized beer dispenser
Large 5.6 cu.ft. interior accepts half, quarter, and mini kegs
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Casters included (ships unassembled)
To make the beer dispenser portable, install this set of 2 1/2" high locking casters
Top guard rail (ships unassembled)
Attractive chrome guard rail helps to reduce spills and neaten service
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
Drip tray
Removable drip tray catches spills to help contain the mess
Deep Chill function
Great for getting faster cooling results when loading your first keg
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy temperature management, with an external readout in Celsius or Fahrenheit
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 80 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.22 lbs. |
| Total of Cubes | 11.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.22 lbs. |
Overview Kegerator
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Width with Door Open | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 25.5" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.0" (119 cm) |
| Capacity | 5.6 cu.ft. (159 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.86 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 80.0 lbs. (36 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055336 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.13 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 110.0 |
| Inter Height | 28.0" (71 cm) |
| Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Compressor Step Height | 8.25" (21 cm) |
| Wheel Qty | 4 |
| Temperature Range | 33º to 50º F |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.
























