$799.00
Only 1 left in stock, order soon!
5 Cu. Ft. Built-In Beverage Center - FGBC5334VS
$799.00
Only 1 left in stock, order soon! - at Distribution Center (Manchester, MO)
This model is on display at:
Key Features
Reversible Door
165- 12 oz. Can Storage
Precise Temperature Control
Sleek Design
Built-In or Freestanding
Door Ajar Alarm
LED Interior Lighting
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Reversible Door
Door can be installed to open left or right based on your needs.
165- 12 oz. Can Storage
Easily fits 165- 12 oz. cans, and a maximum capacity up to 195- 12 oz. cans.
Precise Temperature Control
Keep your drinks at the perfect temperature with LED temperature controls, which can be easily adjusted from 34°F to 50°F with the touch of a button.
Sleek Design
Enjoy the sleek and contemporary design of this elegant beverage center.
Built-In or Freestanding
Conveniently place in the optimal location for your home with our front venting cooling system that enables built-in or freestanding installation.
Door Ajar Alarm
Monitor the ideal environment for your drinks and avoid lukewarm beverages with our audible door alarm that alerts you if the door is mistakenly left open.
LED Interior Lighting
Showcase your beverage collection or keep it discreet with bright LED interior lighting, which can be turned on or off according to your preference.
Specifications
Other
| Annual Energy | 307 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Total Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 110.2 lbs. |
| Height Without Hinge | 34 1/4" |
| Depth With Door 90° Open | 45 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 28 in. |
| Shipping Weight | 150.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 129.4 lbs. |
| Total of Cubes | 10.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 129.4 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | No |
| Height | 34 1/4" |
| Width | 23 7/16" |
| Depth | 23 1/4" |
| Height Without Hinge | 34 1/4" |
| Depth With Door 90° Open | 45 3/4" |
| Total Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Control Lock | No |
| Digital Display | No |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Power Failure Alarm | No |
| Power On/Off | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| Depth of Cabinet | 23 1/4" |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Power Cord Length | 63" |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Lock | No |
| Annual Energy | 307 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 110.2 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.

























