$3,019.00
Was$3,329.00Save $310.00 (9%)
24-In Low Profile Built-In Beverage Center With Convertible Shelf And Maxstore Bin - MABV224SG31A
24-In Low Profile Built-In Beverage Center With Convertible Shelf And Maxstore Bin
Model: MABV224SG31A










24-In Low Profile Built-In Beverage Center With Convertible Shelf And Maxstore Bin
Model: MABV224SG31A
$3,019.00
Was$3,329.00Save $310.00 (9%)
Key Features
4.9 cu. ft. capacity stores up to 95 cans (12-oz) and 7 wine bottles
3-in-1 Convertible Shelf features removable glass pane with wine rack option to store beverages, food or wine
Half-width shelf allows for tall item storage
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Low profile, ADA-compliant height allows for universal installation applications
Elegant midnight black interior
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
4.9 cu. ft. capacity stores up to 95 cans (12-oz) and 7 wine bottles
3-in-1 Convertible Shelf features removable glass pane with wine rack option to store beverages, food or wine
Half-width shelf allows for tall item storage
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Low profile, ADA-compliant height allows for universal installation applications
Elegant midnight black interior
Arctic white LED theater-style lighting
Reversible door allows for right or left swing
Door lock provides added security
Digital controls allow you to select a temperature from 34°F to 60°F
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 23.71875 inch |
| Dimensions: Product Height | 31 inch |
| Width | 23.875 inch |
| 12-oz Can Capacity | 95 |
| Capacity (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Frost Free |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| Specialty Application | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
| Wine Capacity | 7 |
| AMPS Running | 15A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| 12-oz Can Capacity | 95 |
| Capacity (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Frost Free |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
| Wine Capacity | 7 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 31 in. |
| Length | 23.72 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 126.29 lbs. |
| Total of Cubes | 10.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 126.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Marvel Appliances in Missouri.
















