24-In Low Profile Built-In Beverage Center With Convertible Shelf And Maxstore Bin - MABV224SG31A
24-In Low Profile Built-In Beverage Center With Convertible Shelf And Maxstore Bin
Model: MABV224SG31A
Model: MABV224SG31A
Key Features
4.9 cu. ft. capacity stores up to 95 cans (12-oz) and 7 wine bottles
Half-width shelf allows for tall item storage
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Low profile, ADA-compliant height allows for universal installation applications
Elegant midnight black interior
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Arctic white LED theater-style lighting
Reversible door allows for right or left swing
Door lock provides added security
Digital controls allow you to select a temperature from 34°F to 60°F
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 23.71875 inch |
| Dimensions: Product Height | 31 inch |
| Width | 23.875 inch |
| 12-oz Can Capacity | 95 |
| Capacity (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Frost Free |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| Specialty Application | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
| Wine Capacity | 7 |
| AMPS Running | 15A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| 12-oz Can Capacity | 95 |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Frost Free |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Wine Capacity | 7 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 31 in. |
| Length | 23.72 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Width | 28 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |