$2,269.00
Was$2,499.00Save $230.00 (9%)
15-In Built-In Beverage Center - MLBV215IS01A
$2,269.00
Was$2,499.00Save $230.00 (9%)
Key Features
2.7 cu. ft. capacity stores up to 72 cans (12-oz) and 3 wine bottles
3-in-1 Convertible Shelf features removable glass pane with wine rack option to store beverages, food or wine
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Elegant midnight black interior
Arctic white LED theater-style lighting
Reversible door allows for right or left swing
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
2.7 cu. ft. capacity stores up to 72 cans (12-oz) and 3 wine bottles
3-in-1 Convertible Shelf features removable glass pane with wine rack option to store beverages, food or wine
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Elegant midnight black interior
Arctic white LED theater-style lighting
Reversible door allows for right or left swing
Digital controls allow you to select a temperature from 34°F to 60°F
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 23.71875 inch |
| Dimensions: Product Height | 33.75 inch |
| Width | 14.875 inch |
| 12-oz Can Capacity | 72 |
| AMPS Running | 15A |
| Capacity (cu ft) | 2.7 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Frost Free |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 125 lb |
| Shipping Width | 19 inch |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
| Wine Capacity | 3 |
Other
| 12-oz Can Capacity | 72 |
| AMPS Running | 15A |
| Capacity (cu ft) | 2.7 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Frost Free |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
| Wine Capacity | 3 |
Dimensions & Weight
| Width | 14.88 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 23.72 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 125 lb |
| Shipping Width | 19 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 125 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 125 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 85.67 lbs. |
| Total of Cubes | 6.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 85.67 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Marvel Appliances in Missouri.




















